Radary a kamery Zobrazit historii


Úvod

Stránka vysvětluje postup zaznamenání, smazání a určení správné kategorie radarů a kamer ve Waze.

Waze podporuje tři druhy radarů a kamer:

  • Radar měřící rychlost.
  • Kamera monitorující průjezd vozidla na světelné křižovatce "na červenou".
  • Falešná kamera/radar (atrapa).

Typy radarů a kamer

Radary měřící rychlost

Rychlost.jpg Pevně instalované radary všech druhů měřící rychlost. Zjednodušeně řečeno, radary u kterých dostanete pokutu, pokud kolem nich projedete rychleji než je povoleno.
  • Dočasně nefungující radary nebo momentálně prázdné schránky, do kterých může být radar kdykoli umístěn, zadáváme jako funkční rychlostní radar.
  • Waze teď neumí úsekové radary měřícími průměrnou rychlost, proto "vstupní" i "výstupní" radary zadáváme jako rychlostní radar.
  • Mobilní radary hlásíme v klientu jako Policie > Hlídka(radar) a nikdy ne jako Kamera > Rychlost, Semafor, nebo Falešná.

Kamera monitorující průjezd na červenou

Semafor.jpg Kamera monitorující průjezd "na červenou".
  • Nejedná se o zpomalovací semafory, dnes hojně instalované na začátku obce nebo před přechody pro chodce.
  • Rychlost u této kamery by měla být při potvrzení v editoru vždy nastavena na nulu, aby na ně byl přijíždějí uživatel upozorněn bez ohledu na to, jakou rychlostí se blíží.

Falešný radar

Falesna.jpg Falešná kamera představuje napodobeninu skutečného radaru, která ale radar není a nemůže tudíž měřit rychlost.
  • Nejedná se o tzv. Infotabule (displej obvykle s nápisem Radar), ukazující aktuální rychlost. Infotabule nehlásíme, nepotvrzujeme a z mapy odstraňujeme.

Ohlášení radaru v klientu

Pro ohlášení radaru, použij pravé (reportovací) menu v klientu a zvol možnost "Kamera". Vyber správný typ radaru nebo kamery, případně zvol opačný směr pokud je to třeba a odešli.


Report kamera2.png
Report kamera2.png
Report kamera1.png
Report kamera1.png


Poznámky:

  1. Hlášení o existenci radaru/kamery bude umístěno do mapy na místo, ve kterém jsi se nacházel ve chvíli stlačení "reportovacího" menu. Takže stačí zmáčknout menu a s dokončením hlášení počkat do chvíle, kdy to dopravní situace dovolí.
  2. Nahlášený radar/kamera se objeví v klientu až poté, co byl "potvrzen" v editoru.
  3. V místech, kde se kamera nachází v obou směrech, je potřeba ji nahlásit pro každý směr zvlášť.

Potvrzení radaru/kamery v editoru

Radar/kamera, který je nahlášen Wazerem z klienta se zobrazí v mapě až poté, co je potvrzen v editoru. Pokud nedojde k potvrzení do cca 3 týdnů, bude automaticky smazán systémem. Nepotvrzený radar/kamera je v editoru vybarven hnědě. Po potvrzení změní barvu na šedou.

Nepotvrzený Potvrzený
UK Cams Unconfirmed Speed.png
UK Cams Unconfirmed Speed.png
UK Cams Unconfirmed RLC.png
UK Cams Unconfirmed RLC.png
UK Cams Unconfirmed Fake.png
UK Cams Unconfirmed Fake.png
UK Cams Confirmed Speed.png
UK Cams Confirmed Speed.png
UK Cams Confirmed RLC.png
UK Cams Confirmed RLC.png
UK Cams Confirmed Fake.png
UK Cams Confirmed Fake.png

(Poznámka: vzhled ikon v klientu a v editoru je rozdílný. Takto vypadají ikony v editoru)

Před tím než schválíš nahlášený radar/kameru v editoru, pokus se co možná nejpečlivěji ověřit jestli se na místě opravdu nachází. Stejně tak dávej pozor abys neschvaloval duplikáty.

Mnoho oblastí ve Waze mapě je zaplaveno radary, které však v reálu neexistují. Většinou se jedná o tzv. infocedule, které však do mapy nepatří a to ani jako "Falešný radar"!

Umístění radaru/kamery

Umístění radaru z klienta nebývá přesné. Před potvrzením radaru je nutné jej v editoru přesně umístit s využitím satelitních snímků nebo Street View. Letecké snímky mohou být posunuté a snímky ve Street View mohou být zastaralé.

Po označení radaru se kolem něj objeví kruh, uvnitř kterého s ním jde posouvat. Je-li potřeba posunout radar dál, posuň jej, změnu ulož, klikni na permalink a postup zopakuj:

Červená tečka za radarem označuje virtuálního kameramana. Správně umístěný radar má ve směru jízdy symbol radaru a pak červenou tečku. Mnoho editorů považuje zaměňuje hledáček za objektiv. Dříve takhle vypadaly amatérské 8mm kamery.

Nastavení rychlosti a potvrzení radaru/kamery

Radar_edit.jpg
Radar_edit.jpg

Po označení radaru v editoru jde zadat rychlost omezení v km/h. Po nastavení rychlosti dostane řidič s Waze hlasové upozornění pokud je jeho rychlost vyšší než zadaná rychlost. Když není rychlost nastavena, dostane Wazer hlasové upozornění vždy.

Po správném umístění radaru a nastavení rychlosti zaškrtni pole Potvrzeno a ulož změny. Radar se objeví v aplikaci po zpracování změn. To může trvat i více než dva týdny.

V zónách, kde se mění povolená rychlost v závislosti na dopravním značení, nastavujeme rychlost na maximální používanou hodnotu.

Informace o radaru/kameře Upraveno a uživatelem zobrazované v editoru spolu nemusí souviset. Je to kvůli rozdílnému přenosu informací z editoru a z klienta. V případě úpravy radaru/kamery v editoru se do Upraveno přenáší datum úpravy a do uživatelem jméno editora. Z klienta se v případě, že nějaký uživatel při jízdě stiskne u radaru/kamery Už tam není, přenese jen informace o datu do Upraveno ale uživatelem zůstane nezměněno.

Informace Vytvořeno a uživatelem zobrazované v editoru se k sobě vždy vztahují, protože se obě přenáší z klienta v okamžiku vytvoření radaru/kamery (v editoru nelze radar/kameru vytvořit).

Odstranění potvrzeného radaru/kamery

Jsou dva způsoby jak odstranit potvrzený radar/kameru (ikona šedé barvy v editoru).

Waze editor

Ke smazání radaru ho stačí označit a stisknout klávesu Delete, nebo ikonu koše a uložit změny. Potvrzené radary může smazat jen editor, jehož level je stejný nebo vyšší než level editora, který kameru předním potvrdil.

Waze klient

Když se uživatel blíží k radaru, dostane v aplikaci Waze upozornění s tlačítkem není tu. Když uživatel tlačítko zvolí, přičte se jeho level, a když součet levelů překročí level editora, který radar potvrdil, změní se radar na nepotvrzený a je možné ho v editoru smazat, nebo opět potvrdit.

Při použití tlačítka není tu se aktualizuje datum poslední editace radaru, ale nick posledního editora zůstává.

Příklady radarů a kamer

Radar_ano.jpg
Radar_ano.jpg
Skutečný radar do Waze patří
Neni_radar.jpg
Neni_radar.jpg
Infocedule do Waze nepatří, není to radar ani atrapa
Kamera_ano.jpg
Kamera_ano.jpg
Kamery sledující průjezd na červenou reportujeme i potvrzujeme
Neni_kamera.jpg
Neni_kamera.jpg
Kamera sledující dopravu do Waze nepatří - nefotí, neposílá pokuy