Kruhové objezdy: Porovnání verzí Zobrazit historii

m (→‎Jak vytvořit kruhový objezd z křižovatky: Sloh, zpřehlednění, miniobrázky)
Řádek 79: Řádek 79:


==Oprava ručně kreslených kruhových objezdů==
==Oprava ručně kreslených kruhových objezdů==
[[Image:FixRAB-01.png|left|320px]]Snaživý editor většinou jen neví, jak správně nakreslit kruhový objezd, takže jej prostě nakreslí "od oka" a pokusí se jej nakreslit pokud možno co nejoblejší. Problémem je, že u takto nakresleného objektu Waze neví, že jej má považovat za kruhový objezd. Řidič dostane instrukce "odbočte vpravo" a "odbočte vpravo". To není úplně to, co řidič očekává:
Snaživý neznalý editor neví, jak správně vytvořit kruhový objezd, takže jej nakreslí "od oka" z normálních silnic:
[[Image:FixRAB-01.png|center|320px]]


Správně nakreslený kruhový objezd vám sdělí, kolikátý výjezd kruhového objezdu máte použít, případně u malých objezdů, kde se cesty kříží do pravidelného "+", dá instrukce stejné jako u klasické + křižovatky. Takže musíme tento ručně nakreslený kruhový objezd upravit.
Problém je, že u takto nakresleného objektu Waze neví, že jej má považovat za kruhový objezd. Řidič dostane instrukce "odbočte vpravo" a "odbočte vpravo". Správně nakreslený rondel hlásí kolikátý výjezd použít, případně hlášení jako u klasické + křižovatky. Takový ručně nakreslený kruhový objezd je nutné upravit.


[[Image:FixRAB-02.png|320px|right]]Prvním krokem je výběr a smazání všech segmentů, které tvoří samotný kruh.
Smažeme všechny segmentů, které tvoří samotný šišoid:
{{Clear}}
[[Image:FixRAB-02.png|320px|center]]


[[Image:FixRAB-03.png|320px|left]]V dalším kroku protáhneme segmenty, které se mají na kruhový objezd napojovat, více do středu tak, abychom je nově zakresleným kruhovým objezdem bezpečně přetnuli. '''''Není třeba vytvářet zvlášť jednosměrný výjezd a vjezd, pokud jsou tyto v reálu relativně blízko sebe.''' Uložte současný stav, abyste se ujistili, že nevyskočí žádná chyba před závěrečnou fází tvorby.
Dovnitř budoucího rondelu prodloužíme segmenty, které se na něj mají napojovat:
{{Clear}}
[[Image:FixRAB-03.png|320px|center]]


[[Image:FixRAB-04.png|320px|right]]Nyní vyberte položku "Kruhový objezd" z nabídky "Tužka", případně stiskněte klávesu "O" na klávesnici. Kurzor se změní v maličký křížek. Ten umístěte do pomyslného středu kruhového objezdu a za stálého držení levého tlačítka myši rozšiřte kružnici tak, aby odpovídala průměru reálného objezdu a zároveň přetínala všechny cesty, které se mají napojit.
'''Není třeba vytvářet zvlášť jednosměrný výjezd a vjezd''', pokud jsou blízko sebe. '''Uložte práci''', aby se nevyskytla chyba před závěrečnou fází tvorby.


V případě zastaralých podkladových map je možné využít GPS vrstvu, které může dát překvapivě přesnou představu o středu i průměru nového kruhového objezdu..
{{Clear}}


[[Image:FixRAB-06.png|320px|left]]Po uložení zjistíte, že kruhový objezd je červený. To znamená, že jste dosud nepotvrdili jednotlivé segmenty objezdu. Vyberte tedy jeden po druhém a nastavte správné město (případně potvrďte variantu "bez města"). '''Kruhové objezdy nesmí nést název ulice, takže vždy nastavíme každý segment bez ulice.''' Má-li kruhový objezd nějaké jméno na místních značkách, nakreslíme Místo typu "mimoúrovňová křižovatka" do středu kruhového objezdu a pojmenujeme jej.
Vyberte položku "Kruhový objezd" z menu [[File:DrawRoads.jpg|30px|baseline]], případně stiskněte klávesu {{key press|O}}. Kurzor se změní na křížek. Ten umístěte do středu rondelu a za stálého držení levého tlačítka myši rozšiřte kružnici na průměr kruhové křižovatky a zároveň přetínala všechny cesty, které se mají napojit:
{{Clear}}
[[Image:FixRAB-04.png|320px|center]]


Po uložení již vidíme finální kruhový objezd:
V případě zastaralých podkladových map využijte GPS vrstvu, které může dát překvapivě přesnou představu o středu i průměru nového kruhového objezdu.


[[Image:FixRAB-07.png]]
 
Po uložení je kruhový objezd červený:
[[Image:FixRAB-06.png|320px|center]]
To znamená, že nejsou potvrzené segmenty rondelu. Vyberte všechny segmenty rondelu a zadejte správné město (případně potvrďte variantu "bez města"). '''Kruhové objezdy nesmí mít název ulice''', takže vždy nastavíme každý segment bez ulice. Má-li kruhový objezd nějaké jméno na místních značkách, nakreslíme Místo typu ''Mimoúrovňová křižovatka'' do středu kruhového objezdu a pojmenujeme jej.
 
 
Po uložení vidíme řádný kruhový objezd:
[[Image:FixRAB-07.png|center]]


Je zakázáno tvořit kruhové objezdy s pouze jednou napojenou cestou. Kruhové objezdy by měly vždy obsahovat minimálně dvě připojené cesty.
Je zakázáno tvořit kruhové objezdy s pouze jednou napojenou cestou. Kruhové objezdy by měly vždy obsahovat minimálně dvě připojené cesty.

Verze z 1. 11. 2015, 18:55


Na stránce se pracuje

Rychlý souhrn

  • Kruhové objezdy nekreslíme od ruky, v editoru se používá zvláštní segment Kruhový objezd.
  • Nakreslete přípojné cesty až do středu budoucího kruhového objezdu. Pak nakreslete samotný objezd. Části segmentů uvnitř kružnice budou smazány.
  • Typ segmentů kruhového objezdu (Silnice I./II./III. třídy, cesta atp.) je nejlépe nastavit na nejčastěji se vyskytující z napojených větví. Při stejném počtu nastavte "vyšší" typ segmentu.
  • Segmenty kruhového objezdu mohou nést jméno města, ale nesmějí mít název ulice.
  • Kruhový objezd po vytvoření uzamkněte na nejvyšší dostupnou úroveň (max. L4).
  • V případě pravoúhlého křížení čtyř cest dostává řidič povely totožné s klasickou křižovatkou typu "+". Je vhodné se tomu vyhnout a použít berličky k potlačení tohoto jevu.

Detailní popis

Kruhové objezdy jsou pro server Waze zvláštním typem segmentu. Jakmile se řidič blíží ke kruhovému objezdu, je zobrazena specifická ikonka v aplikaci indikující kruhový objezd s číslem odpovídajícím výjezdu, který je nutné použít. Zakreslení kruhového objezdu z obyčejných segmentů neodhalí Waze, že se jedná o kruhový objezd.

Co je a co není kruhový objezd

Většina Evropy používá kruhové objezdy jako náhradu křižovatek poměrně často. I když se mohou vyskytovat silniční stavby, které na první pohled vypadají jako kruhový objezd, tak jimi zdaleka být nemusí. Rozhodující je přítomnost značky Kruhový objezd. Mapování čehokoliv jiného s pomocí segmentů kruhového objezdu vnáší chaos do navigačních instrukcí a je proto zakázáno. Zde je několik příkladů, co není kruhovým objezdem:

Co není kruhový objezd
Popis Obrázek
Křížení cest, kde není nijak specifikován a zvýrazněn střed, kolem kterého by vozidla kroužila a chybí dopravní značka kruhový objezd - ať už klasická vertikální nebo horizontální (namalovaná na silnici).
Jednoduchý segment cesty, který vede do cul-de-sac (rozšířený konec cesty, zpravidla obklopen nemovitostmi. Takováto zakončení mohou být v případě velké rozlehlosti mapována jako smyčka, ale nikdy ne jako kruhový objezd.

Jak vytvořit kruhový objezd z křižovatky

Ukážeme si, jak vytvořit z křižovatky co nejsnáze kruhový objezd. Tato situace je jednoduchá, protože máme na mapě všechny potřebné segmenty.

Výchozí stav, kdy silnice neodpovídají skutečnosti; nový kruhový objezd musíme zakreslit do Waze

Nejprve přesuneme spojení cest do středu budoucího kruhového objezdu. Stačí myší chytit uzel a potáhnout:

Teď máme křížení cest uprostřed budoucího rondelu:

Dva jižní segmenty je nutno odpojit od středu a propojit je níže. Následně od nich vést cestu až do středu nového kruhového objezdu:

Kruhový objezd má ve skutečnosti čtyři nájezdy/výjezdy. Západní je připravený pro budoucí využití. Takže zakreslíme i tento malý, který se bude do budoucna hodit. To nám také pomůže dávat řidičům lepší instrukce ohledně čísla výjezdu, který je nutno použít. Řidič na kruhovém objezdu bude tento nedokončený výjezd vidět jako výjezd a tak je taková úprava obvykle žádoucí.

Jakmile máme hotovo, uložíme si rozpracovanou práci.

Podržte kurzor na ikoně přidání cesty v pravém horním rohu obrazovky a vyberte Kruhový objezd. Můžete také použít klávesovou zkratku O.

Přesuňte kurzor do středu kruhového objezdu. Kurzor má tvar +, protože jsme v režimu tvorby kruhového objezdu. Klikněte do středu a potáhněte myší. Začne se kreslit kružnice, která má uprostřed průměr kruháče:

Jakmile jste spokojeni s velikostí a tvarem kruhového objezdu, klikněte myší. WME vytvoří zvláštní jednosměrné segmenty mezi cestami, podle kterých Waze pozná rondel. Střed - spojení cest - je odstraněn a všechny ovlivněné cesty dostanou oranžovou barvu změněných neuložených segmentů:


Všechny segmenty a části segmentů, které jsou uvnitř kruhového objezdu, budou vymazány.


Stejně jako při tvorbě klasických cest je třeba segmentům v kruhovém objezdu přiřadit jméno města (případně potvrdit, že jsou beze jména města). Nezadávejte jméno ulice na segmentech kruhového objezdu, jinak bude docházet k problémům při navigaci.

Má-li kruhový objezd nějaké zvláštní jméno, které je nutno na mapě zobrazovat, využijte pro to pojmenované Místo typu Plocha, konkrétně Junction/Interchange - Mimoúrovňová křižovatka, které bude vyplňovat střed kruhového objezdu.

Nový rondel po uložení

Můžete se také podívat na v angličtině zachycující tvorbu kruhového objezdu.

Oválné a rozlehlé kruhové objezdy

Pokud kreslíte oválný kruhový objezd, držte při kreslení klávesu Shift. Takto vytvoříte pouze oválné objezdy protažené podél severojižní nebo východozápadní osy. Pokud potřebujete udělat rondel jinak, nakreslete vhodný kruh nebo elipsu a pak postupně upravte pozici geometrických bodů.

Kruhové objezdy není možné dělat větší než 100 m (328 feet) v průměru kvůli snížení nebezpečí smazání cest uvnitř kruhového objezdu. Je-li potřeba nakreslit obří kruhový objezd, je třeba postupovat jako u kruhových objezdů nestandardního tvaru, tj. nakreslit jej co nejlépe realitě to jde a následně posunout geometrické body.

Oprava ručně kreslených kruhových objezdů

Snaživý neznalý editor neví, jak správně vytvořit kruhový objezd, takže jej nakreslí "od oka" z normálních silnic:

Problém je, že u takto nakresleného objektu Waze neví, že jej má považovat za kruhový objezd. Řidič dostane instrukce "odbočte vpravo" a "odbočte vpravo". Správně nakreslený rondel hlásí kolikátý výjezd použít, případně hlášení jako u klasické + křižovatky. Takový ručně nakreslený kruhový objezd je nutné upravit.

Smažeme všechny segmentů, které tvoří samotný šišoid:

Dovnitř budoucího rondelu prodloužíme segmenty, které se na něj mají napojovat:

Není třeba vytvářet zvlášť jednosměrný výjezd a vjezd, pokud jsou blízko sebe. Uložte práci, aby se nevyskytla chyba před závěrečnou fází tvorby.


Vyberte položku "Kruhový objezd" z menu , případně stiskněte klávesu O. Kurzor se změní na křížek. Ten umístěte do středu rondelu a za stálého držení levého tlačítka myši rozšiřte kružnici na průměr kruhové křižovatky a zároveň přetínala všechny cesty, které se mají napojit:

V případě zastaralých podkladových map využijte GPS vrstvu, které může dát překvapivě přesnou představu o středu i průměru nového kruhového objezdu.


Po uložení je kruhový objezd červený:

To znamená, že nejsou potvrzené segmenty rondelu. Vyberte všechny segmenty rondelu a zadejte správné město (případně potvrďte variantu "bez města"). Kruhové objezdy nesmí mít název ulice, takže vždy nastavíme každý segment bez ulice. Má-li kruhový objezd nějaké jméno na místních značkách, nakreslíme Místo typu Mimoúrovňová křižovatka do středu kruhového objezdu a pojmenujeme jej.


Po uložení vidíme řádný kruhový objezd:

Je zakázáno tvořit kruhové objezdy s pouze jednou napojenou cestou. Kruhové objezdy by měly vždy obsahovat minimálně dvě připojené cesty.

Vytvoření kruhového objezdu z ničeho

Nakreslete nejdříve všechny segmenty, které se mají napojovat do kruhového objezdu a natáhněte je až do středu budoucího objezdu tak, abyste je při kreslení samotného kruhu bezpečně přetnuli. Poté již můžete nakreslit kruhový objezd stejně, jak je popsáno výše.

Vždy musí alespoň jedna cest vést do vnitřní části budoucího kruhového objezdu, jinak není možné kruhový objezd vytvořit.

Úprava geometrie

Po zvolení části objezdu se objeví geometrické uzly (bílé kruhy). Jakýkoliv z nich je možné tažením přemístit tak, aby výsledek lépe seděl na satelitní nebo GPS mapu.

Při vytváření objezdu je možné držením klávesy Shift a tažením směrem ven vytvořit oválný nebo elipsovitý tvar. V tomto módu lze pouze upravovat tvar na osách sever-jih a východ-západ. Pro detailnější úpravu je třeba pracovat s uzly.

Různé segmenty

Někdy se do kruhové křižovatky napojují různé typy segmentů ( Ulice ,  III. třída ,  II. třída  atd.). Aby Waze špatně nenavigovalo, je důležité dávat pozor na typ segmentů kruhového objezdu.

Priorita cest je v tomto pořadí:  D/R ,  I. třída ,  II. třída ,  III. třída ,  Ulice , ulička na parkovišti a soukromá cesta.

Pro určení typu segmentů rondelu:

  1. Najděte dva segmenty s nejvyšší prioritou.
    • Pokud cesta prochází rondelem, počítá se každý segment zvlášť, po jednom na každé straně kruhového objezdu.
    • Pokud je cesta na jedné straně připojena vidličkou (dvě jednosměrky), počítá se jako jeden segment.
    • Pokud vstupuje do rondelu rampa, uvažuje se typ segmentu, ze kterého rampa vychází.
  2. Vyberte kruháč a nastavte jeho segmenty.
    • Použijte typ, který mají dva nejvyšší segmenty.
    • Pokud mají dva nejvyšší segmenty různé typy, použijte nižší typ těchto dvou segmentů.
Návod na určení segmentů kruhového objezdu
Popis 2 nejvyšší Kruháč Obrázek
Na kruháči se kříží silnice III. třídy a ulice. Napojují se 2 ulice obou typů.  III. třída   III. třída 
Jedna silnice III. tř. a tři cesty.  III. třída   Ulice 
Silnice II. tř. a III. tř. se kříží.  I. třída   I. třída 
Silnice I. tř., dvě silnice III. tř. a cesta.  I. třída   III. třída 
Silnice I. tř., III. tř. a dvě cesty.  I. třída   III. třída 
Silnice I. tř., II. tř. a dvě silnice III. tř.  I. třída   II. třída 
Typy segmentů a počty jsou stejné, jako v předchozím případě. Vzpomeňte si, že dva jednosměrné segmenty vstupující ve stejném místě se počítají za jeden.  I. třída   II. třída 
Rampa napojená na silnici I. tř., silnice II. tř. a dvě silnice III. tř.  I. třída   II. třída 
Do kruháče vstupují jen rampy. Kruháč bude typu rampa.  Rampa   Rampa 

Nájezd a výjezd

Připojení k rondelu může být postaveno jako jedna obousměrná silnice napojená pravém úhlu. Na mapě to kreslíme stejně. Řidič od navigace dostane hlášení např. použijte druhý výjezd.

Někdy je vhodné nakreslit samostatně vjezd i výjezd jako dva jednosměrné segmenty (vidlička).

Understanding navigation instructions

This section will answer 2 main questions:

  • What is a normal vs. a non-normal roundabout?
  • When will I get a ‘turn right’ / ‘continue straight’ instruction vs. a ‘take the X exit’ instruction?


A non-normal roundabout:

  • Will give you a ‘take the X exit’ (with arrows around it) instruction.
  • Has 5 or more nodes (Ex. Each segment of a split road connects at its own node.)
  • Has irregularly placed nodes (this will be covered in the examples.)

A normal roundabout:

  • Will give you a ‘turn right', 'turn left’ or ‘continue straight’ instruction.
  • Has up to 4 nodes, and a central node.
  • All nodes are aligned within "normal" range of the entry point.

A roundabout can be both normal and non-normal at the same time depending on your entrance node.
Some examples will help explain:

  • For the sake of simplicity, let’s look at a roundabout with three exits.
  • The angle of the segment approaching the node does not matter, it can be similar to any of the segments below, or anywhere in between.



  • Each time you approach a roundabout from one of the three nodes, an imaginary X-Y axis is drawn: (1) with the origin at the central node and (2) aligned to the entrance node.
  • Coming from node #1, this is how we see the roundabout:


  • Both exits 2 and 3 are within the normal range (90°±15° & 180°±15°).


  • Both exits will get an instruction to ‘turn right’ or ‘continue straight’.


  • Coming from node #3, this is how we see the roundabout:


  • Both exits 1 and 2 are not within the ‘normal’ range – both will get a ‘take the X exit’.


  • Note: even if one of these exits was within normal range, the roundabout itself will be ‘non-normal’ and all exits will get the ‘take the X exit’ prompt. The entire roundabout must be normal.