اشکالات رایج در ویرایش نقشه

From Wazeopedia

در این بخش اشکالات رایجی که در ویرایش نقشه توسط ویرایشگران تازه‌کار به چشم می‌خورد معرفی می‌گردد تا از بروز موارد مشابه جلوگیری شود.

پاک کردن سگمنت‌ها

در بسیاری موارد ویرایشگران تازه‌کار کل یا قسمتی از یک سگمنت را پاک می‌کنند. سگمنت‌ها در ویز حاوی اطلاعات ارزشمند رفت‌وآمد هستند که با پاک کردن آن‌ها برای همیشه از بین خواهند رفت. بنابراین به هیچ عنوان (تاکید می‌شود به هیچ عنوان) هیچ سگمنتی را حذف نکنید. این مورد برای مواردی هم که صراحتا بر خلاف قوانین رسم شده‌اند نیز صادق است.

عدم نام‌گذاری سگمنت‌های رسم‌شده

تمامی سگمنت‌هایی که در نقشه کشیده می‌شوند باید نام‌گذاری شوند و شهر و کشورشان مشخص گردد. در غیر این صورت مسیریابی با مشکل مواجه خواهد شد. سگمنت‌های نام‌گذاری‌نشده در صفحه ویرایشگر با رنگ قرمز مشخص می‌گردد (همانند شکل زیر).

در شکل بالا سگمنت‌های مشخص‌شده با رنگ قرمز نام‌گذاری نشده‌اند

در این موارد، در درجه‌ی اول سعی کنید از نقشه‌های شهرداری یا سایر منابع معتبر، نامی برای سگمنت پیدا کرده و تنظیم کنید در غیر این صورت، حتما تیک None را در قسمت نام خیابان بزنید و نام شهر را وارد نمایید.

رسم سگمنت‌های با طول بسیار کم

ممکن است در زمان اتصال دادن سگمنت کوچه‌ها به یک خیابان اصلی، طول بخشی از سگمنت خیابان بسیار کوتاه شود.

سگمنت‌های بسیار کوتاه در مسیریابی ویز اختلال ایجاد می‌کنند. بنابراین لازم است در زمان رسم سگمنت‌ها از اینکه طول آن‌ها کمتر از 10 متر نباشد اطمینان حاصل نمایید. برای مشاهده‌ی طول یک سگمنت، پس از انتخاب آن، از منوی سمت چپ صفحه و در پایین‌ترین قسمت آن، طول سگمنت انتخاب شده با عبارت "Length" مشخص شده است.

همانطور که در تصویر مشخص است، پس از اتصال کوچه‌ها به‌خیابان اصلی، بخشی از سگمنت خیابان اصلی که بین دو کوچه قرار گرفته است، دارای طولی کمتر از 10 متر شده است. در این حالت با توجه به شرایط، دو روش برای حل این مشکل وجود خواهد داشت:

  • محل تقاطع سگمنت کوچه‌ها با خیابان اصلی را تا حد امکان از یکدیگر دور کنید، تا جایی که طول سگمنت میان دو کوچه، بیشتر از 10 متر شود.
  • محل اتصال دو کوچه را در یک نقطه و روبروی یکدیگر قرار دهید (یک چهارراه ایجاد کنید).
در تصویر سمت چپ، سگمنت کوچک ایجاد شده بین دو کوچه‌ای که در مقابل یکدیگر هستند طول بسیار کمی دارد و نیاز به اصلاح دارد. در تصویر سمت راست، مسیر اصلاح‌شده را می‌توانید مشاهده کنید.

استفاده از گره‌های بیش از اندازه در رسم مسیرها

یکی از اصول اولیه‌ی ویرایش نقشه‌های ویز، سادگی است. بنابراین، باید از استفاده از گره‌های (جئونودهای) بیش‌از‌اندازه در رسم مسیرها، پرهیز شود. برای حذف گره‌های اضافه‌ی سگمنت‌هایی که از پیش رسم شده‌اند، کافی است نشان‌گر موس را روی گره‌ی مورد نظر برده و کلید D روی کیبورد را فشار دهید تا گره‌ی مورد نظر حذف شود.

استفاده از گره‌های بیش‌از‌اندازه در رسم سگمنت‌ها، باعث افزایش فشار روی سرور و سنگین شدن نقشه خواهد شد.

رسم سگمنت‌های جدید همانند تصویر ماهواره‌ای

با توجه به اصل سادگی در رسم نقشه‌های ویز، گاهی اوقات مسیری که در ادیتور می‌کشیم با آنچه در واقعیت وجود دارد، الزاما یکسان نیست. یکی از مواردی که ادیتورهای تازه‌وارد معمولا به‌اشتباه رسم می‌کنند، سگمنت‌های ورود و خروجی به خیابان‌ها است. همان‌گونه که در تصویر مشخص شده، در این مثال نیازی به رسم دو سگمنت یک‌طرفه‌ی جداگانه برای ورود و خروج به خیابان فرعی نبوده و کافی است برای اتصال این دو خیابان، یک خط صاف از خیابان فرعی به خیابان اصلی کشیده شود. راه‌های دوطرفه‌ای که در انتهای ورود به میدان از هم جدا شده و به صورت مثلث‌وار درمی‌آیند، تنها زمانی جدا کشیده می‌شوند که عرض جداکننده‌ی مسیر بیشتر از ۶۰ متر باشد.

این مورد در بسیاری از راستگردها نیز صادق است. برای مثال در یک چهارراه، تنها موقعی یک سگمنت راست‌گرد جداگانه ترسیم می‌گردد که راست‌گرد با مانعی کاملا مشخص جدا شده باشد، در غیر این صورت نیازی به‌رسم سگمنت جداگانه برای راستگرد نیست.

Segment-connections.jpg

اتصال ابتدا و انتهای دو سگمنت به‌یکدیگر در میدان

مسیرهایی که به یک میدان منتهی می‌شوند نباید در یک نقطه به‌یکدیگر اتصال داده شوند و لازم است نقطه‌ی خروجی یک سگمنت به‌میدان با نقطه‌ی ورودی سگمنت خیابان مجاورش، تا حد امکان از یکدیگر فاصله داشته باشند.

در این مثال، انتهای سگمنت خیابان «فرخی» در یک نقطه به ابتدای سگمنت خیابان «رازی» در میدان متصل شده است که اشتباه بوده و باعث اختلال در مسیریابی خواهد شد.

خطای لوپ - سگمنت‌های با ابتدا و انتهای یکسان

زمانی که ابتدا و انتهای دو سگمنت یکسان باشند، خطای «لوپ» (Loop) رخ می‌دهد که سیستم مسیریابی را دچار اختلال خواهد کرد. برای حل این مشکل، کافی است یک نود اضافه در یکی از سگمنت‌ها ایجاد شده تا این مشکل برطرف شود. به‌عبارت دیگر، یک لوپ باید حداقل از ۳ سگمنت تشکیل شده باشد.

مسیر‌ اختصاصی پمپ بنزین‌ها یک نمونه از سگمنت‌هایی هستند که معمولاً خطای لوپ در آن‌ها رخ می‌دهد.

یکی از حالت‌های متداول به‌وجود آمدن لوپ در تصویر بالا نمایش داده شده است. همانطور که می‌بینید، در لوپ سمت چپ، با اضافه کردن یک نود اضافه، خطای لوپ به‌وجود آمده رفع شده است.

ترسیم ابتدای مسیرها به‌صورت رمپ

یکی از اشتباهاتی که معمولاً ادیتورهای تازه‌کار انجام می‌دهند، ترسیم ابتدای یک مسیر (معمولاً جاده) به‌صورت رمپ می‌باشد. کاربرد رمپ تنها در رسم مسیر میان آزادراه‌ها یا بزرگراه‌ها (اصلی یا فرعی) است.

نوع سگمنت ابتدای یک مسیر باید از جنس نوع سگمنت ادامه‌ی آن باشد. رمپ تنها در مواردی استفاده می‌شود که بخواهیم میان دو بزرگراه اتصال ایجاد کنیم.