صفحهٔ اصلی

From Wazeopedia

پیش‌گفتار

از این که تصمیم گرفته‌اید به ویرایش نقشه کشور عزیزمان ایران بپردازید بسیار خرسندیم و به شما خوش‌آمد می‌گوییم! ویرایش نقشه برای کسانی که علاقه‌مند به مشارکت در بهبود امور هستند، تفریحی لذت‌بخش و مفید خواهد بود. Waze یک نرم‌افزار ناوبری و ترافیک اجتماعی است، به این معنا که کاربران از طریق به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات و هم‌چنین از طریق مشارکت در کارها به بهبود رفت‌وآمد خودشان و دیگر هم‌وطنانشان که از Waze استفاده می‌کنند کمک می‌کنند. هدف از تهیه این ویکی آشناکردن ویرایشگران با قوانین، اخبار و ... مربوط به ویرایش نقشه در ایران می‌باشد. علاوه بر این ویکی، ویرایشگران می‌توانند از طریق کانال ویزایران در اسلک و هم‌چنین صفحات فروم مربوط به ویرایش نقشه Waze در ایران، از مسائل مربوطه اطلاع حاصل نمایند.

پیش از ویرایش نقشه

پیش از هر گونه ویرایش دانستن چند نکته ضروری است:

  • قبل از اقدام برای هر گونه ویرایش، لطفا با مقدمات ویرایش نقشه آشنا شده و هم‌چنین قوانین ویرایش نقشه در ایران را مطالعه نمایید.
  • توجه داشته باشید که پایه و اساس تصمیم‌گیری Waze داده‌هایی است که از رفت‌وآمد کاربران روی نقشه به دست می‌آورد. این داده‌ها در دل قسمت‌های مختلف نقشه جای گرفته‌است. بنابراین از تمامی دوستان تقاضا داریم به هیچ عنوان هیچ قسمتی از نقشه را پاک نکنند حتی اگر به وضوح با قوانینی ویرایش نقشه در ایران مغایرت داشته باشد. در این موارد تقاضا داریم دوستان از طریق راه‌های ارتباطی با ویرایشگران باتجربه‌تر موارد را در میان گذاشته و از ایشان مشورت بگیرند.
  • ویرایش نقشه در Waze شامل نکات ریزی است که بهترین راه انتقال آن استفاده از تجربیات ویرایشگران با تجربه‌تر است. بر این اساس بهتر است برای هر ویرایشگر یک محدوده ویرایش مشخص شده و کار شخص بررسی گردد و نکات لازم به وی گوشزد شود.
  • باتوجه به اهمیت در ارتباط بودن ویرایشگران در Waze، انتظار می‌رود همه ویرایشگران خود را در دسترس نگاه دارند. برخی راه‌های ارتباطی عبارت است از:
اسلک
لطفا فرم عضویت در اسلک را ارسال و از این طریق با دیگر ویرایشگران در ارتباط باشید.
تلگرام
مطالب مفید پیرامون استفاده از نرم‌افزار و ویرایش نقشه در کانال و ربات تلگرامی ویزایران قابل دریافت است.
انجمن
موضوعات مختلفی مانند درخواست کاهش یا افزایش قفل راه، درخواست مسدودی یا رفع مسدودی مسیر و ... از طریق انجمن قابل پیگیری است.
رایانامه (E-Mail)
در برخی موارد مدیران منطقه یا دیگر ویرایشگران برای دریافت اطلاعات پیرامون ویرایش‌های شما و یا گوشزد کردن ایرادات ویرایش از طریق محیط ویرایش نقشه برای شما پیام ارسال می‌کنند. لطفا مطمئن شوید که نشانی الکترونیکی که به هنگام ثبت نام وارد کرده‌اید معتبر است.

چگونه ویرایش نقشه را آغاز کنیم

فرایند ویرایش نقشه بر خلاف تصور اغلب ویرایشگران تازه‌وارد از مطالعه‌ی مطالب آموزشی، قوانین و مقررات و هم‌چنین دیدن ویدیوهای آموزشی آغاز می‌شود و نه ویرایش نقشه. توصیه می‌شود، ویرایشگران محترم در گام نخست ویدیوهای آموزشی زیر را مشاهده نمایند:

هم‌چنین، سعی شده‌است مطالب مفید آموزش ویرایش نقشه به زبان فارسی در صفحه آموزش فارسی گنجانده شود. مطالعه این صفحه نیز اکیدا توصیه می‌شود. علاوه بر منابع یادشده، در صورت تسلط به زبان انگلیسی، ویرایشگران عزیز می‌توانند صفحات Map Editing Basics و Editing Manual را نیز مطالعه فرمایند.

پس از آشنایی اولیه با محیط ویرایشگر Waze، ویرایشگران می‌بایست قوانین و مقررات ویرایش نقشه در ایران را مطالعه فرمایند. این قوانین حاصل سال‌ها تجربه‌ی ویرایشگران باتجربه است که همگی پس از بررسی دقیق، جهت بهبود مسیریابی تدوین شده‌اند. بنابراین، رعایت تمامی آن‌ها الزامی است.

مدیران منطقه Waze در ایران

مدیران مناطق
منطقه مدیر/مدیران
تهران Shahin84
Rezayarr
Fbsunny
استان اصفهان ParsiKade
لواسان thebigmo
قزوین Rezayarr
البرز Shahin84
بروجرد Pouriyan
استان فارس Rezayarr
شهر نور چمستان رویان,شهرکلا نارنج بن Thebigmo
شهر کرج Saeed911
شهر پاکدشت و حومه Saamaanm
شهر ساری و حومه MJH1993
شهر نیشابور SMZ70
استان اردبیل Saamanm
استان سمنان Shahin84

الگو:Smz70