מספרי בתים

From Wazeopedia

בחזרה למדריך לעריכת המפה

מספור בתים מאפשר ניווט מדויק אל בית מסוים ברחוב. כל מספר בית מייצג מיקום מדויק על המפה.
עדכון המספור הוא אחד מתחומי האחריות של מנהלי האזור. מקורות המידע על מספרי הבתים העומדים לרשותו של מנהל אזור מגוונים ונעים בין בקשות עדכון של משתמשים למפות שמתקבלות מהרשות המוניציפלית באזור.

כיצד מגיעים לממשק עריכת מספרי הבתים

על מנת לעדכן מספרי בתים יש לבחור מקטע של רחוב אשר אנו רוצים לערוך בו את מספרי הבתים וללחוץ על הכפתור EditHouseNumbers he.png הממוקם מתחת לפרטי הרחוב שבלוח העריכה הצידי, אפשר גם פשוט ללחוץ על האות H במקלדת, בשני המקרים ממשק עריכת מספרי הבתים יופיע על המפה (כמובן בתנאי שלא קיימות עריכות המחכות לשמירה כפי שמצוין בהמשך בדגשים למספור בתים).
לא ניתן להתחיל בעריכת בתים כאשר מסומנים כמה מקטעים אפילו אם הם מייצגים את אותו הרחוב, עריכת מספרי בתים נעשית עבור מקטע.

דגשים למספור בתים

 • אין אפשרות להפעיל את ממשק עריכת מספרי הבתים אם קיימות עריכות שלא נשמרו, כלומר אם כפתור השמירה נראה כך SaveButton.png ממשק העריכה של מספרי הבתים לא יעלה, יש לשמור את השינויים שנערכו במפה לפני תחילת עבודה על מספרי הבתים.
 • ניתן לערוך מספרים רק ברמת זום של 100מ' וקרוב יותר.
 • מספרי בתים תמיד מקושרים במערכת לשם רחוב, לכן אי אפשר להוסיף מספרים לרחוב בלי שם.
 • אי אפשר להסיר את שמו של רחוב אם מוגדרים עליו מספרי בתים.
 • עורך המפה מאפשר הוספת אותיות למספרי הבתים. את האות יש להצמיד למספר.
 • יש למקם את המספר מעל מרכז הבית או הבניין אליו מוביל המספר. כאשר מדובר בבניינים גדולים מאוד כמו מפעלים, קניונים או מרכזי קניות פתוחים, רצוי לקרב את נקודת הציון לכניסה הראשית להולכי רגל. במקרים בהם יש מספור גם בתוך בניינים גדולים כמו לדוגמת קניונים ומרכזים גדולים רצוי כמובן למקם את המספר מעל מיקום העסק אותו הוא מציין כמו במקרה של בית פרטי.
 • מומלץ להיעזר בתצוגת רחוב (street view) בעת עריכת מספרי בתים.

SVhouseNumbers.png

 • כאשר נרצה לסגור את תצוגת הרחוב בזמן שממשק עריכת מספרי הבתים מוצג על המפה נוכל לעשות זאת ע״י גרירת הסמן של מיקום תצוגת הרחוב למקום בו תצוגת הרחוב לא זמינה, כלומר למיקום בו הסמן הופך לכתום SVorange.png. נאלץ לסגור בצורה זו מאחר והגישה אל כפתור הסגירה הרגיל של תצוגת הרחוב חסומה ע״י ממשק עריכת מספרי הבתים.
 • כיוון שמיקומי הבתים נשמרים בנפרד, המספור לא משתנה כאשר עורכים את מקטע של רחוב ולא זז ביחד אתו, לכן יש לבדוק את מספור הבתים לאחר כל עריכה של מקטעי רחוב ולהזיז את המספרים למקום הנכון כנדרש.
 • עריכות של מספרי הבתים מתעדכנות באותה צורה ותזמון שבו מתעדכנות עריכות המפה האחרות בתהליך בניית עדכון מפה.
 • שימו לב! ניווט ב-Waze אל תוצאות חיפוש חיצוניות (דפי זהב, גוגל וכדומה) לא מתחשב במאגר הפנימי של Waze גם אם התוצאה מכילה כתובת, חיפוש מסוג זה מתחשב רק במיקום שהתקבל מספק החיפוש.

השימוש בממשק עריכת מספרי הבתים

עורך המפה בדרך כלל יבחר מקטע אחד או כמה נוספים למקטע שבחרנו בהתבסס על שם רחוב המעיד על כך שהרחוב מיוצג ע״י כמה מקטעים, אין לבחור כמה מקטעים על מנת לערוך את מספרי הבתים ברחוב שלם כפי שציינו בסעיף הקודם.
כך לדוגמא במקרה הבא נבחר מקטע אחד מהרחוב:
HNoneSegment.png
אך עורך המפה סימן את המשך הרחוב על מנת שנוכל לערוך את מספרי הבתים ברחוב בצורה קלה ומהירה יותר:
HNfewSegments.png
על מנת לראות חלקים מהרחוב הנבחר או מרחובות אחרים קרובים לרחוב שאנו עורכים בזמן עריכת מספרי בתים אפשר לגרור את המפה לאיזורים שאנו רוצים לראות, אך עדיין אפשר לערוך רק את מספרי הבתים של המקטעים שנבחרו על ידינו וע״י עורך המפה אפילו שאנחנו יכולים לראות רחובות אחרים.
המרחק מהרחוב בו מומלץ למקם מספרים מוגבל ומסומן על ידי עמעום והאפלת חלקי המפה הרחוקים מהטווח המומלץ. במידה ומתקיימים תנאים חריגים המחייבים מיקום במרחק גדול מהמרחק המומלץ ניתן לאלץ שמירה.
ניתן לערוך את המספור רק כאשר מידת הקירוב למפה (הזום) גדול ממאה מטרים, במידה ושדה הראיה רחב יותר מהמותר תופיע ההודעה הבאה במרכז ממשק עריכת מספרי הבתים: HNzoomIn.png

סרגל הכלים

במצב עריכת מספרי בתים יופיע בחלקו העליון ובצידו השמאלי של הממשק סרגל העריכה המכיל את הפעולות האפשריות בזמן העריכה בו: HNtoolBar.png AddHN.png

תיאור הכפתורים:

AddHN.png

הוספת מיקום חדש של מספר בית


HNsave.png

שמירת השינויים במספרי הבתים


HNundo.png

ביטול הפעולה האחרונה שנעשתה


HNredo.png

לחזור על הפעולה האחרונה שנעשתה


HNclose.png

יציאה ממצב עריכת מספרי בתים וסגירת הממשק


סמנים (Markers)

Housenumbers wme number active.gif Housenumbers wme number active flip.gif

שתי התמונות המצורפות למעלה מראות איך נראה מספר בית בעת שעורכים אותו. לחיצה על כפתור ה-X בתוך העיגול האדום מאפשרת מחיקה של המספר והעיגול הכחול בצידו השני של המספר מהווה ידית גרירה לצורך עריכת מיקום נוחה.
המיקום היחסי של העיגול הכחול או האדום לא מעיד על צד הרחוב שהבית נמצא בו ומשתנה בהתאם לצפיפות מספרי הבתים ברחוב, עורך המפה יודע למקם ולסדר את המספרים בצורה ויזואלית דינאמית שכזו על מנת להגיע למצב שבו עבודת עריכת מספרי הבתים תהיה ברורה ונוחה יותר.

יש לשים לב, בעת הצורך בהכנסת אותיות למספר יש להקליד אותן לאחר שמכניסים את מספר הבית, מעקב אחר סדר זה בעת ביצוע שני שלבים אלו יביא למצב תקין בו האותיות מופיעות לפני המספר, במצב זה המידע נשמר כהלכה ויגרום למניעת טעויות חיפוש בניווט, עורך המפה לא מאפשר שמירת מספרי בתים בהם הוקלדו האותיות לפני שהוקלדו הספרות המרכיבות את המספר.

שינוי מספר קיים

כדי להתחיל בעריכת מספר יש ללחוץ על המספר או על נקודת הציון המוקפת בכחול, HNinTheEditor.png
ונוכל להתחיל לערוך את המספר שבחרנו,

NumberEdit.png
 • על מנת למחוק את מספר הבית יש ללחוץ על ה-X בתוך העיגול האדום.
 • על מנת להזיז מספר בית יש לגרור את העיגול הכחול שבצד המספר למיקום הרצוי. הנקודה הכחולה מציינת את המיקום המדויק של המספר, כלומר בניווט אל כתובת מסוימת דגל היעד יופיע במיקום של העיגול הכחול המקושר אל מספר הבית של הכתובת.
 • כדי לשנות את נקודת הגישה מהרחוב יש להזיז את הנקודה הנמצאת על הרחוב ומחוברת לתווית בקו מקוטע כפי שאפשר לראות בתמונה למעלה.

הוספת מספר

כדי להוסיף מספר חדש לחץ על AddHN.png בסרגל הכלים ומקם את הנקודה הכחולה במיקום המדויק של הבית אותו מציין המספר.
לאחר המיקום הקלד את המספר ומקם את נקודת הגישה.

נקודת הגישה

נקודת הגישה, לפעמים גם נקראת סמן המקטע (או באנגלית Segment Marker), היא המיקום על הרחוב ממנו ניתן להגיע אל הבית או המקום אותו מציין המספר, כלומר בנקודה זו יסתיים הניווט.

HNaccessPoint.png

יש לשים לב כי הניווט מתייחס רק למיקום המספר ולא לפרטים נוספים בכתובת כמו שם הרחוב שאליו מיוחס מיקום הבית ולפיכך יש לקחת בחשבון שהניווט אל הכתובת שמייצג מספר הבית שאנו עורכים יסמן את דגל היעד במיקום הנקודה הקרובה ביותר אל מיקום המספר, אפילו אם היא ברחוב אחר.
נקודת הגישה חייבת להיות על אותו רחוב אליו משויך מספר הבית ואין עדיין אפשרות למקם אותה על רחוב אחר או על דרך גישה.
מיקום נקודת הגישה:

 1. במקום ממנו יוכל המשתמש להבין בקלות איך להגיע אל דגל היעד הנמצא על נקודת הציון של מספר הבית.
 2. במקום החניה הקרוב ביותר לכניסה לבניין או בפתח חניון הבניין.
 3. במקרים בהם יש דרך גישה המפרידה בין הרחוב אל הבניין יש למקם את נקודת הגישה במקום בו דרך הגישה נפגשת עם הרחוב אליו משויך המספר.
 4. מומלץ מאוד להיעזר בתצוגת הרחוב לקביעת נקודת הגישה אל הבית.


 • צוות Waze עובד על פתרון לגישה מנקודה שאינה על הרחוב המשויך למספר אך כרגע אין שיטה שבה אפשר לנווט אל יעדים כמו שביל גישה או נקודה בתוך חניון ואת מגבלה זו יש לקחת בחשבון בעת עריכת מספרי בתים.

שמירת שינויים

HNsave.png
חשוב מאוד לשים לב שאנו מבצעים שמירה של השינויים והעריכות שביצענו בממשק עריכת מספרי הבתים בטרם יציאה ממנו וחזרה לעורך המפה.
ניתן לצאת ממצב עריכת מספרי הבתים בדרכים הבאות:

 • לחיצה על הכפתור HNclose.png אשר נמצא בצידו השמאלי של סרגל הכלים.
 • הקשה על המקש Esc במקלדת.

במקרה בו ישנם שינויי עריכה שלא נשמרו ואנו מנסים לצאת מממשק עריכת מספרי הבתים תצא הודעה למסך בנוגע לשמירת השינויים מטעם הדפדפן בו אנו משתמשים, כך לדוגמא בעת שימוש בדפדפן Google Chrome תצא למסך ההודעה הבאה:

HNchangesNotSaved.png

אילוץ מספור

במקרים בהם הוגדר מספר בית בצורה לא תקינה תופיע הודעת שגיאה בשמירת העריכה.

HNsaveErrorForce.png

ברוב המקרים ההודעה מעידה על טעות שביצענו בעריכת מספרי הבתים, אך במספר מקרים מיוחדים ישנה סיבה לאלץ את המערכת לשמור את העריכה למרות החריגה.
האפשרות לאלץ שמירת עריכת מספרי בתים מוגבלת לעורכי מפה מדרגה שלוש ומעלה.
האפשרות לשנות את ההגבלה נמצאת בדיון בחברת Waze, בעיקר לגבי מדינות בהן אין הסכמה ברורה וחד משמעית לגבי סידור או תבנית מספרי בתים, בניגוד לישראל, ולכן פעולת אילוץ שמירה זו פחות רלוונטית בעריכת מספרי הבתים בישראל.

ישנן שלוש סיבות עיקריות לבעית שמירה שניתן לאלץ:

 1. תבנית מספרי הבתים שהגדרנו לא מתאימה לתבנית מספרי הבתים במדינה או באזור בו מדובר (לדוגמא: מספרים זוגיים ואי זוגיים באותו צד של רחוב בישראל).
 2. אחד ממספרי הבתים ממוקם מחוץ למרחק המרבי המומלץ מהרחוב.
 3. נקודת העצירה של אחד המספרים מקדימה את נקודת העצירה של מספר בית שלכאורה אמור להיות ממוקם לפניו.


נקודות חשובות לתשומת לב:

 • במקרים מסוימים ניתן לפתור את הבעיה על ידי עריכה קפדנית.


לדוגמא: המקרה השלישי, בו מקדימה נקודת הגישה של מספר בית את הגישה למספר קודם לו, ברוב המקרים נגרם בגלל מספר בתים אשר הגישה אליהם היא דרך אותו מיקום ברחוב, במקרה כזה ניתן לסדר את נקודות הגישה בזום גבוה מאוד כך שכולן יהיו מאוד מאוד קרובות אחת לשניה ולשביל הגישה אך מסודרות נכון על הרחוב.

 • אם אין ברירה ואנו חייבים למקם כתובת מחוץ למרחק המומלץ מהרחוב, צריך תחילה למקם את המספר בתוך המרחק המומלץ ואז להזיז אותו, יש לשים לב שנקודת הגישה מוגדרת היטב והמספר ממוקם כך שיהיה מובן על ידי המשתמש בעת ניווט אל הכתובת הזו.
 • בשמירה מאולצת ניתן לשמור כמה שינויים ביחד, יש לשים לב שלא שומרים גם שינוים לא רצויים. עדיף לשמור תחילה את כל השינויים הקודמים ורק אז לשמור לחוד את השינוי שדורש אילוץ.

אם המקרה המדובר מתאים להגדרות ולתבנית מספרי הבתים של האיזור שבו מתבצעת העריכה ואנחנו באמת בטוחים שאין טעות בה, ניתן ללחוץ על HNerrorSure.png כדי לאלץ את העורך לשמור עריכה חריגה זו, אם לא זה המקרה ושגיאה בעריכה בהחלט אפשרית יש ללחוץ על HNerrorContinueEditing.png, לא לאלץ את שמירת העריכה ולתקן את השגיאה ע״י המשך עריכה.
במידה ובחרנו לאלץ שמירה נוכל לראות את מספרי הבתים שנשמרו בצורה חריגה מוצגים כך Housenumbers wme number forced.gif המילה Forced מוצמדת למספרי הבתים שלגביהם הועלתה הודעת השגיאה על מנת להבליט אותם ממספרי הבתים האחרים.