עורך מפה

From Wazeopedia

בחזרה לעמוד ראשי
תוכנת עורך המפה מציעה כלים שונים ומגוונים המספקים מידע ואפשרויות שונות לעריכה.
דף זה הוא נקודת דרך התחלתית חשובה מאוד עבור כל משתמש אשר רוצה לערוך את מפות Waze.
על מנת להיות מוכנים בצורה טובה ונכונה לערוך את המפה וכדי להפוך לעורכי מפה טובים וודאו כי אתם עוברים על כל כותרות הדפים המקושרים לעמוד זה. משתמשים אשר עורכים את המפה מבלי לעבור בצורה מלאה ולהבין את המידע וההכוונה המועברים בדפים אלו יכולים לגרום הרבה יותר נזק למפה מאשר לטוב.
במידה ואינכם מוצאים פיתרון מתאים עבור שאלה או בעיה שאתם נתקלים בה תוכלו לפרסם אותה בפורום Waze ישראל, מקום שבו המון ממפים מנוסים ישמחו לספק פיתרונות.


היסטורית המפה של Waze

בהמון מדינות יצרו את המפה ההתחלתית של Waze ע״י יבוא מידע ראשוני אשר נגיש לציבור. המידע הזה היה די מדויק מבחינת גיאומטריה אבל בדרך כלל היה ישן ולא מעודכן, כמו כן היה חסר בו מידע חשוב וקריטי עבור מערכת ניווט כגון כיווני נסיעה בכבישים, הבחנה בין דרכים רגילות ודרכים שאי אפשר לנסוע בהן כמו מסילות רכבת ותעלות. ברוב המקרים המפות המיובאות לא נתנו הבחנה לגבי קיומם של מחלפים או גשרים מאחר וברירת המחדל קבעה שכל מקרה שבו כבישים נפגשים ימופה כצומת. אוסף מידע זה היה מספק עבור ההתחלה אך בהחלט דרש עדכונים ותחזוקה.
במקרה זה שני כלי מפתח של Waze נכנסו לפעולה ונתנו את משקלם:

  • עורך המפה והכלים האינטרנטיים אשר Waze סיפקה למשתמשים שלה עבור עריכת השכונות, הערים והסביבה המוכרת שלהם.
  • איסוף נתוני ה GPS ממשתמשי Waze על מנת לשפר את המפה ע״י התאמת גיאומטרית הסגמנטים במפה לצורת הכבישים שהם מתארים, התאמת הקישוריות המותרת בין כבישים המתחברים בצמתים וכדומה.

בחלק מהמדינות לא היה מידע בכלל לגבי המפה, במדינות אלו המשתמשים של Waze היו חייבים לבנות את המפה מכלום באמצעות הכלים האינטרנטיים ש-Waze סיפקה לצורך עריכת מפה.

תוכנת עורך המפה

כיום Waze עושה שימוש בדור שני של ממשק עריכה המוכר כ׳עורך המפה׳ או בשמו באנגלית WME - Waze Map Editor, זהו עורך המפה המוגדר כברירת המחדל של Waze מאז ה 19 לספטמבר 2011. תוכנת עורך מפה זו שודרגה ביכולת להציג שיחות בתוך בקשות עדכון וביכולת להגביל נסיעות באופן חלקי ב 3 לנובמבר 2013.
ישנן שלוש סביבות שרתים אשר מנהלות את מפות העולם, שימו לב לבחור את הסביבה הנכונה בעת עריכת המפה. ניתן להשתמש באותו שם משתמש בכל סביבות השרתים אך נקודות העריכה שלכם מנוהלות ע״י כל שרת בנפרד.
המפות לא מסונכרנות בין השרתים השונים, כלומר אם נערוך חלק מהמפה של ארה״ב בזמן שאנחנו על השרת הישראלי העריכות שלנו לא ישפיעו על המפה בארה״ב וכך גם על הניווט בה, לכן יש לשים לב לפרט זה בעת עריכת המפה.

כיצד להגיע לעורך המפה

על מנת לערוך את המפה נצטרך להרשם לאתר Waze עם שם המשתמש והסיסמא שלנו באתר Waze ולהגיע לתוכנת עורך המפה המקושרת לאתר ולמפה החיה, פירוט של התהליך ומקרים ותגובות אפשריים בו אפשר למצוא בעמוד כיצד להגיע לעורך המפה.

מדריך מהיר לתחילת עריכת המפה

תהליך למידת הטכניקות הטובות והנכונות ביותר לעריכת המפה יכול לקחת קצת זמן אך יכול להיות גם תהליך כיפי ומתגמל. אפשר לראות ולהרגיש את השיפור במפה ולהתגאות בעובדה שאתם משפרים את החוויה עבור כל משתמשי Waze.
את הפרטים לגבי איך לערוך את המפה אפשר למצוא במדריך לעריכת המפה, ללמוד ולשפר את המפה.

טיפים בעריכת מפה

הטיפים ותובנות בעריכת מפה בנוגע לעריכת המפה אשר תמצאו בעמוד זה רוכזו בכדי לעזור לעורכי מפה חדשים לשפר את תהליך עריכת המפה.

קיצורי מקלדת בעריכת מפה

תוכנת עורך המפה מאפשרת לקצר תהליכים מסוימים ומספקת קיצורי מקלדת שימושיים לאלו המעדיפים זאת על שימוש בעכבר.
בעמוד קיצורי מקלדת בעריכת מפה תוכלו למצוא את הפירוט של קיצורי המקלדת, כמו כן גם לחיצה על המקשים Shift + ? תציג את פירוט קיצורי המקלדת בזמן השימוש בעורך המפה.

כללים למיפוי ומקרים מיוחדים במפה

בדף כללים למשתמש בעורך המפה תוכלו למצוא דרכי התמודדות עם מקרים מיוחדים במפה בזמן עריכה. הדף מרכז את הכללים והדקויות במיפוי הנהוגים באתר ונמצא בתהליך של עדכון מתמיד ולפיכך הצעות לשיפור ותיקון יתקבלו בברכה בפורום ממשק עידכון המפה

פגיעה במפה

כאשר שמים לב לפגיעה ברורה במפה, כלומר במקרה בו אין ספק וזה ברור באופן חד משמעי שמישהו רצה לפגוע באיכות המפה יש לפרסם את המקרה בפורום עורכי מפה או לשלוח הודעה פרטית למנהל האיזור הרלוונטי.
יש לציין כי משתמש אשר ימצא כעורך מפה בעייתי אשר מנסה לפגוע באיכות המפה יחסם ולא יוכל לחזור לערוך את המפה.

עריכת מפה נכונה - בפועל

מטרת הדף עריכת מפה נכונה - בפועל היא לעזור, לתת הכוונה ולהציע כלי שיפור לעורכי מפה אשר רוצים לתרום ולעזור בבניית המפה על מנת לבנות מפה שתעבוד בצורה נכונה וטובה ככל האפשר עבור משתמשי הקצה במפה - הנהגים - תוך כדי הקטנת כמות הזמן אשר עבודה זו (ועבודת התיקון על המפה) דורשת מהממפים בעקבות טעויות נפוצות והגבלות דקות של כלי העריכה.

מנהלי איזור

בדף מנהל איזור תוכלו למצוא פירוט לגבי הדרישות שמשתמש צריך לענות עליהן על מנת להיות רשאי להפוך למנהל איזור, איך להגיש בקשה בכדי להפוך למנהל איזור ולגבי תחומי האחריות של מנהל האיזור. כמו כן תוכלו למצוא גם מידע אינפורמטיבי בנוגע לאיך להתנהל בתור מנהלי איזור.


חזרה לעמוד הראשי