Społeczność Waze Polska

From Wazeopedia
Ta nowa strona jest obecnie w trakcie modyfikacji. Przedstawione informacje należy uznać za wersję roboczą, która nie jest jeszcze gotowa do użycia. Treść jest przygotowywana przez jednego lub więcej użytkowników. Nie wprowadzaj żadnych zmian zanim nie przejrzysz tego forum.


Home HomeAplikacja AplikacjaEdytowanie EdytowanieSpołeczność SpołecznośćPomoc Pomoc


Użytkownicy nawigacji Waze w Polsce stworzyli lokalną społeczność, która od pewnego czasu otrzymała od twórców możliwość samostanowienia, tzn. nadawania i odbierania uprawnień, itp.

Kierujemy się zasadą wzajemnej pomocy, doceniamy wkład każdego użytkownika. Oferujemy także mechanizmy nauki wszystkim tym, którzy chcą wnieść bezpośredni wkład w edycję map.

Miejsca spotkań Społeczności link to this section

Oprócz Wazeopedii możesz otrzymać dodatkowe informacje lub uzyskać pomoc związaną z Waze, kontaktując się z członkami społeczności lokalnej przez inne media.

Dostępne są różne kanały komunikacji:


Forum Waze

Waze posiada Oficjalne Forum - kanał wykorzystujący platformę phpBB jako forum dyskusji wśród członków społeczności Waze z całego świata. W tym miejscu omówione zostaną wszelkie tematy związane z Waze.

Tapatalk.pngDostęp do Oficjalnego Forum Waze (Global)

Należy zaznaczyć, że globalna komunikacja odbywa się na ogół w języku angielskim. Istnieje jednak specjalne forum w języku polskim.

Tapatalk.pngDostęp do Oficjalnego Forum Waze (Polska)

Slack oraz Discord

Społeczność edytorów oraz użytkowników jest również aktywna na platformach Slack oraz Discord. Instrukcje w jaki sposób zarejestrować się w Slack znajdziesz na forum a na Discord - tu.

Sieci Społecznościowe

Możesz także obserwować i uczestniczyć w działaniach Społeczności Waze Polska w głównych sieciach społecznościowych:

Google+.png Społeczność Waze w Google+


Facebook.png Społeczność Waze Polska na Facebooku


Twitter logo.png Społeczność Waze Polska na Twitterze


Okno czatu w Edytorze Map Waze (WME)

W przypadku edytorów map, w dolnej części interfejsu Edytora Map Waze znajduje się specjalne okno z wbudowaną funkcją wiadomości błyskawicznych (nazywaną Chat), które umożliwia szybką wymianę wiadomości dotyczących wszystkiego, co dotyczy edycji. Więcej informacji znajdziesz na stronie Edycji.

Rangi i Punkty link to this section

Waze posiada zestaw mechanizmów nagradzania wkładu wniesionego przez użytkowników ze Społeczności Waze. Przekłada się to na Twoją pozycję w rankingu w porównaniu z innymi użytkownikami w Twoim kraju lub na całym świecie.

Im więcej jeździsz, tym bardziej się przyczyniasz

Z pewnością bedziesz pomagał innym ludzi wokół ciebie, gdy uruchomisz Waze przed każdą jazdą. Twoje bieżące dane dotyczące prędkości (ale nie w trybie nawigacji) dostarczają cennych informacji o zatłoczeniu i pozwalają obliczać optymalne trasy dla wszystkich innych użytkowników w Twojej okolicy.

Każdy rodzaj zdarzenia, który zgłaszasz na trasie, niezależnie od tego, czy jest to zatłoczenie, utrudnienia na drodze, czy złe warunki na drodze, będzie udostępniony dla całej Społecznościach wokół Ciebie.

Za każdą wykonaną akcję otrzymasz punkty, które pozwolą Ci zwiększyć Twoją pozycję w rankingu i odblokujesz rózne ikony "nastróju" na mapie Waze.

Waze level Baby.png Waze level Waze.png Waze level Shield.png Waze level Sword.png Waze level King.png

Aby uzyskać więcej informacji zobacz Twoja ranga i punkty

Edytuj mapę dla Większego Dobra

Mapowanie to także sposób na zwiększenie skuteczności funkcji Waze i uzyskanie dodatkowych punkte. Aby zapobiec uszkodzeniu mapy przez mniej doświadczonych redaktorów, Społeczność Waze opublikowała mechanizm krok po kroku w postaci zmian, które stopniowo zwiększą się w obszarze, zaczynając od małych obszarów wokół przejazdu i na drogach drugorzędnych ( gdzie drobne zmiany nie powodują większych szkód na jakości mapy), a następnie przypisane obszarów i ostatecznie całego kraju.

Aby uzyskać więcej informacji zobacz Twoja ranga i punkty

Zarządzanie obszarami, Mentoring i Role link to this section

For users who intend to venture into mapping, or engage in the Waze community, there are several ways to do so.

Edition de la Carte

Therefore, it is possible for you to take over a geographic area and become Area Manager of that zone. The size and location of the given zone depends on the editing experience.

In this regard, to enable potential Area Managers to manage their areas efficiently, then one Mentoring Programme has been set up. New editors will be assisted by an experienced editor during the trial period, where he will be trained on the best practices of editing. The most important part of this phase is to gain knowledge from this wiki and to sharpen the skills in editing.

Other roles and responsibilities within the Waze community depend on editor's aspirations and experience. This will be further detailed in the Roles and Responsibilities article.

Liderzy Waze Polska link to this section

Poniżej znajduje się lista członków społeczności Waze, którzy są odpowiedzialni na poziomie krajowym za zarządzanie Społecznością Waze w Polsce.


mousepl Private message.png Country CoordinatorGlobal Champ
Jacek2000 Private message.png Local Champ
Krzysiek_makii Private message.png Local Champ
TCholewa Private message.png Local ChampLocalization ExpertBeta Editor ExpertWiki Master
jarkaz Private message.png Local Champ
Marcin_S Private message.png Local Champ
mareku_188 Private message.png Local Champ
noobek Private message.png Local Champ
TWBudrys Private message.png Wiki Master