Nováčikovské otázky: Rozdiel medzi revíziami Zobraziť históriu

d (104 revízií)
Riadok 347: Riadok 347:
# aj napriek pomalej jazde a retarderom bude trasa 1 stale rychlejsia
# aj napriek pomalej jazde a retarderom bude trasa 1 stale rychlejsia
# na zaklade dat vyhodnoti ako najlepsiu trasu 2 a tu bude v buducnosti ponukat ako prvu alternativu
# na zaklade dat vyhodnoti ako najlepsiu trasu 2 a tu bude v buducnosti ponukat ako prvu alternativu
==== <div id="novacik111">Menej významné chodníky sa nemajú ani značiť, aj keď v mestách vidím, že sa značia. Hlavná otázka, majú sa napojiť na cesty, alebo sa tam má dať mini medzera aby to nebolo prepojené?</div> ====
Napojení záleží na situaci, lepší je ani nenapojovat, pokud je potřeba napojit, tak červené šipky směrem na chodník, ven zelené. Pokud fakt ten chodník není potřeba, nekreslete ho!


==== <div id="novacik40">Jaký je rozdíl mezi segmentem pěší zóna a stezka pro chodce?</div> ====
==== <div id="novacik40">Jaký je rozdíl mezi segmentem pěší zóna a stezka pro chodce?</div> ====

Verzia z 14:10, 10. máj 2020

Obsah tu uvedený nie je jazykovo jednotný. Zdrojové texty pochádzajú zo spoločného CZ/SK diskusného fóra a sú zachované v pôvodnom jazyku.

Toto je zoznam otázok a odpovedí, ktoré boli položené na CZ/SK diskusnom fóre v časti Waze nováčik - otázky [1].

Navigácia

Navigovanie

Jak v klientovi nastavit, aby mě navigoval na určité místo na mapě? Jdou zadat souřadnice GPS pro navigování?

Podrž na mape prst trošku dlhšie, vyskočí ti okienko s takým "i" v krúžku, ťukni naň a už sa môžeš navigovať. Do livemap se dávají souřadnice v tomto formátu "15.271550, 49.648039". Do klienta treba vymeniť poradie, ale formát je rovnaký.

Využívam istú trasu častejšie, napriek tomu že mi Waze odporúča inú a prejdem tú trasu rýchlejšie ako pôvodne ponúkanú. Waze si zaznamenáva priemerné rýchlosti. Keď rýchlosti budú rýchlejšie mojou trasou, bude navigovať tadiaľ aj ostatných?

Súvisí to s mýtom, že “Waze sa učí obľúbené trasy”. Nie je to tak, učí sa iba obľúbené ciele. To, že Waze ukážeš, že je nejaká trasa rýchlejšia, neznamená automaticky, že bude tadiaľ posielať aj ostatných. Je mnoho ďalších faktorov, ktoré vplývajú na výber trasy. Úplné detaily však vedia iba vývojári.

Proč když městem prochází krásná volná cesta, tak navigace vede po vedlejších ulicích, kde jezdí jen místní?

Táto problematika je možno širšia a hlbšia ako by sa na prvý pohľad zdalo. Na začiatku dostane segment nejakú defaultnú predpokladanú priemernú rýchlosť v závislosti od jeho kategórie. V oblasti s malým počtom používateľov, keďže cez tie uličky nikto nejazdí, tieto odhadnuté "historické" rýchlosti sú jediné, s čím vie systém pracovať. Naproti tomu hlavná cesta už môže mať nejaké reálne historické alebo aj real-timové dáta, ktoré však môžu byť pomalšie ako alternatívna bočná ulička. Server ponúkne za určitých okolností nesprávnu trasu. V budúcnosti sa chystá pridať funkcionalita do WME, ktorá umožní editorovi mapy jemne vplývať na správanie sa routingu vo vybranej lokalite.

Myslel jsem, že 1. trasa zvolená automaticky, když nevyberu alternativu, je ta nejrychlejší nebo nejkratší (podle nastavení).

Waze devs to mimo mikrofón upresnili asi takto: z podobne rýchlych trás je to tá, u ktorej vedia s najväčšou pravdepodobnosťou zaručiť, že to naozaj bude asi tak dlho trvať (keďže priemerky a nepredvídané udalosti sú nestále). Kedysi na to použili termín "optimálna trasa".

Waze mě navigovalo přes uzavírku. Nebyla na mapě vidět, tak jsem ji zadal hlášením.. Nevydržela v mapě ani do odpoledne téhož dne. Jde o dlouhodobou úplnou uzavírku zapsanou v JSDI. Jak tedy funguje ta propojenost? Komunikuje Waze s JSDI?

Uzavierky nahodene z klienta nefunguju ako by sme si zelali, HQ o tom vie a slubuju zlepsenie. V minulosti jsme prestali odebirat do waze data z JSDI z duvodu, ze nejsou presna, hlavne GPS souradnice a tedy hlaseni byla na jinych mistech. Od 10/2014 sa spolupraca obnovila a je automatizovana. Okrem ineho sa vyuziva v CR nahadzovanie uzavierok cez formular, ktory spracovavaju priamo HQ. Vyhodou je, ze nie je potrebne cakanie na update mapy. viac tu: [2]. V SR fungujeme hlavne cez Ziadosti o upravu ciest.

Waze ma poslalo do kolóny, a klikanie na "stojatá kolóna" bolo zbytočné.

Nahlásenie kolóny manuálne neovplyvní routing priamo, no dá signál systému, že na danom mieste má "spozornieť" - nech už si to vysvetlíme akokoľvek, lebo oficiálne info nemáme... V takýchto situáciach je vhodné dať si zobraziť alternatívne trasy. Tam nájdeš obvykle odpoveď prečo routuje tak ako routuje (nemá dobrú alternatívnu trasu). Ďalšie faktory čo majú veľký vplyv na takéto situácie: realtime server zbiera a vyhodnocuje dáta, ktoré následne používa routing server. Toto spracovanie chvíľu trvá, takže routing server má k dispozícii vždy trochu staré "real-time" informácie. V praxi sú však problémové úseky, kde sa situácia zhoršuje extrémne rýchlo (typicky D1 Senec - Bratislava)... takže v situácii, keď sa napr. stane nehoda a diaľnica sa začne upchávať, začne real-time server získavať nejaké dáta o spomalení v úseku... najprv iba od pár užívateľov, zatiaľ čo iní idú štandardne rýchlo... v zápätí sa počet pomalých užívateľov zvyšuje... Systém nejako prepočítava priemernú rýchlosť prejazdu a vyhodnocuje alternatívne trasy. Ak aj nájde alternatívnu trasu po cestách III. triedy, no diaľnica je stále časovo porovnateľná, ponúkne diaľnicu. A toto je vec, ktorú sa systém za tie roky nedokázal naučiť, že sa to na tej diaľnici v určitých situáciách zomelie tak, že to zdržanie prudko narastie...

Určitá část projeté trasy se mi nezaznamenala. Myslel jsem, že když na chvíli vypadne signál, mám kus trasy místo zelenou barvou označený červenou čárkovanou, ale tady ne. Kus trasy prostě chybí úplně.

Červená čiarkovaná trasa je vypadnutý internetový signál. Nezaznamenanie trasy vôbec je chyba GPS. Ak si to dokážeš všimnúť počas jazdy niekedy pomôže zapnúť a vypnúť Airplane mode na telefóne. Ak ti aj vypadne internet no neuhneš z naplánovanej trasy, Waze bude navigovať až do cieľa správne.

Včera jsem využil navigaci ve Waze a zjistil jsem, že mi tentokrát nešla hlasová navigace. Jediné, co bylo slyšet u odboček vždycky bylo "a potom" jinak nic jiného.

Nemáš dotiahnuté hlasové pokyny, pomôže ručné vymazanie adresára sdcard/waze/sound/czech. Hlasové pokyny sa ti nanovo natiahnu.

Obľúbené a história

Jak nastavit, kde pracuji?

Podrzet presne na to misto kam chci jezdit. Objevi se spendlik a okynko. Tam tapnu na "i" a potom oblibene a ulozit jako "Práce". Nutnou podmienkou je mat to "Práca" neobsadene, inak to prida dalsiu oblubenu lokalitu s nazvom "Práca".

Nastavil jsem si Domov a Práci a chci změnit Doma. Mám na mysli zadanou adresu.

Dej navigovat, a jak je Doma, vlevo je ikonka "i" v kolecku. Drz na tom chvili prst a pust, otevre se menu a dam dej Odstranit. Pak v menu Navigovat budes mit u Doma opet - pro pridani klepnete. Ak potrebujes ako domov oznacit napriklad parkovisko pri panelaku, tak mozes v mape podrzat prst na tom mieste a potom tuknut na "i". Nazov oblubenej polozky dat SR:"Domov"/CR:"Doma" a ulozit. Domov/Doma ale musi byt predtym prazdne inak to prida dalsiu polozku z nazvom Domov/Doma. Funguje to rovnako aj na Praca/Prace.

Ako uložiť aktuálnu polohu medzi obľúbené položky?

Stačí podržať dlhšie prstom miesto na mape, vyvolá sa popup menu [3], ťukneš na “i” a zobrazia sa ti možnosti, čo s tou pozíciou chceš spraviť - navigovať, uložiť ako obľúbené a ďalšie [4]

Jak vymazat cíle z historie (ne oblíbené)?

Klikneš na "i" za adresou a tam sa ti zobrazí možnosť odstrániť.

Když zadám více oblíbených míst, vidím je jen dokud nevypnu Waze. Po dalším spuštění vidím jen poslední zadané místo.

Do obľúbených sa dá vždy uložiť iba jedna destinácia na nepomenovanom segmente (so zaškrtnutým no street). Ak ich takýchto uložíš viacero, tak tam vždy zostane iba jedna. Je to starý bug. Ďalšia vec je, že môžeš skúsiť obnovu všetkých obľúbených cieľov zo servera cez navigovanie na ##@restorefav - toto vyvolá znovu-stiahnutie zoznamu favorites zo servera.

Dá sa vyhľadávať v "Obľúbených"?

Bohužiaľ nie.

Jaký je kód na restart oblíbených cílů?

Ak myslíš na znovu stiahnutie zo servera tak ##@restorefav.

Ovládanie

Jde vytvořit průjezdní bod?

Keď sa niekam naviguješ a dáš vyhľadať nejaký ďalší cieľ, tak sa ťa po potvrdeni toho nového cieľa spýta, či je to nový cieľ alebo ho chceš použiť ako prejazdný bod. To ale neplati pre Windows Phone (WP), ten to vraj nedokáže.

Ako hlasom ovládať Waze?

Je to už roky vstavané priamo vo Waze, akurát na našich územiach (CZ/SK) to ešte nie je aktivované. Úprava “preferences” nepomôže, nakoľko Waze musí “byť” za hranicami. Na skúšku môžeš Waze presvedčiť že je za hranicami, podhodením “správnych” GPS súradníc, no reálne to nemáš šancu využiť, keďže na využívanie potrebuješ práve GPS súradnice. Viac informacii [5].

Prý někdo rozchodil ovládání Wazu hlasem a že na to uložil i zálohu do programu na to ovládání, ale nemůžu to nikde najít.

Zálohu neuložil ale tu je k tomu viac informácií [6].

Ve Waze nastavím cil a vyjedu. Za chvíli mi zmizí ikonky, info o čase příjezdu a následující události na trase. Resp. se zmenší a přesunou nahoru. Správně se zobrazí až když tapnu do levého dolního rohu abych otevřel menu.

Toto som mal aj ja na Nexuse5 - chyba bola v jednej zo zmien ROMky (v mojom prípade CarbonROM). Týkalo sa to myslím všetkých CM-based a AOSP-based ROMiek, o pár dní neskôr bola chyba opravená.

Otravuje mě pop-up okno, které upozorňuje na stac. radar. Jde to nějak zrušit? Ostatní pop-up chci.

Štandartnou cestou z menu sa to nedá. V preferences (len do verzie 3.7.7.0) vieš vypnúť iba všetky pop up okná, ale nie je to tam rozdelené podľa typov.

Nevíte někdo jak to udělat aby mi aplikace běžela na pozadí?
V aplikaci to mám povolené, ale jakmile vypnu displej tak se po chvíli aplikace ukončí.

Informácia "Beh na pozadí je už sľúbený čoskoro." naznačuje že to asi nemá fungovať, ale asi záleží na zariadení pretože mne to funguje bez problémov.

Ako je možné si zobraziť na mape hlásenia z menu "Všetky hlásenia", tak aby som si vedel mapu oddialiť a zistiť kde je dané hlásenie? Ak totiž kliknem hocikde na obrazovku, zobrazí sa aktuálna poloha podľa GPS.

Pokiaľ nie je zapnuté GPS, tak po zobrazení udalosti stačí tapnúť na mapu a potiahnuť ju. Zmizne vrchné hlásenie a mapa zostane na mieste udalosti. Tak sa dá pred jazdou spraviť si prehľad, ale priamo v aute je to nereálne.

Jde nastavit vzdálenost oznámení od kolony?

Toto v nastavení nikde nenajdeš. To že tě to pošle do kolony může mít více důvodů a budu spíše říkat teorii:

  • je nízká penetrace uživatelů v daném místě a navigace neměla dost dat pro vyhodnocení.
  • je sice vysoká penetrace uživatelů, ale navigace spočítala, že i přesto je trasa rychlejší přes kolonu než někde na okolo.
  • jsi Černý Petr a navigace tě tam poslala schválně pro ověření dat. ;)

Jak je velká oblast okolí, kterou hlásí Waze při startu ("v okolí x wazerů a y hlášení")?

Jedna teória je, že je to "okruh hlásení" z menu. No skôr by som bral alternatívu takú, že oblasti sú rovnaké ako sú na wazestats. Proste si v nejakej tej vybranej oblasti mesta a ukáže ti všetkých ktorí sú v tej istej oblasti s tebou.

Windows Phone

Funguje válcování i ve Windows Phone?

Samozřejmě válcuje i Waze na platformě WP. Je to volba "Chyba" posun obrazovky na "Válcovat" a potvrdit "Válcovat cestu". Pozor po vyválcování, návratu na už hotové cesty je bezpodmínečně nutné "Zastavit válcování" !!! Po odeslání dat se nová cesta objeví v editoru a je nutné ji pojmenovat a připojit k stávajícím komunikacím ;), jinak se v klientu neobjeví.

Pripravuje sa na Windows Mobile tiež funkcia prepojenia s FB?

Tuším, že stačilo v nastavení FB zakázat a zase povolit provázání s Waze. Mne to pomohlo. Ale bylo to ještě před touto verzí.

Existuje na WP barevné schéma, které by projetou trasu obarvilo na jinou barvu? U složitějších situací je to matoucí.

Některé navigace, za značkou pozice vozidla odmazávají = ruší zvýraznění trasy.Tudíž je na displeji jen plánovaná trasa a už projetá mizí. Ne, Waze toto figgurou nedisponuje. Taky mi tato vlastnost mírně chybí.

Účet

Je možné nejak zmeniť meno (login) a zachovať si body?

Zde je návod [7]

Co když budu mít Waze na dvou telefonech pod jedním loginem a budu současne navigovat na dvou trasách?

Asi ťa oba budú navigovať a náhodne sa na striedačku budú pripájať a strácať spojenie na servery? Už sme to nejaké roky neriešili, skús a daj vedieť. Okrem toho že to bude blbnúť, je to myslím proti Terms of Service.

Dá se někde změnit země, ze které pocházím?
Waze jsem si instaloval mimo ČR a v žebříčku své země se nezobrazuji, ale jsem v žebříčku země, kde jsem Waze instaloval.

Když budeš jezdit v ČR, mělo by se to přepnout samo. Ovšem občas se to chová divoce, proto později doporučuji napsat na support pokud by se to stále chovalo jinak než potřebuješ.

Live Map

Nelíbí se mi, že je vzdálenost trasy v live-map uvedená v mílích.

Prepni stránku na UK-english (na hlavnej stránke http://www.waze.com v pravom dolnom rohu)... [8]

Jak se dá v livemapě zapnout vynechávání zpoplatněných úseků?

Nevieme. :-(

Jak sdílet trasu z livemapy?

Musíš ísť cez možnosti trasy a dole je zdieľať trasu, dostaneš potom linku aj s trasou.

Nie je možné v Live Mape nasimulovať dopravnú situáciu z histórie? Pozrieť ako to na konkrétnom mieste vypadalo povedzme pred týždňom?

Nie, no možné je nechať si vypočítať trasu vo vybranej dennej dobe (ratané na pol hodiny), na základe historických priemerných dát.

Ostatné

Aká rýchlosť internetu je potrebná na bezproblémové navigovanie Wazom?

Aspoň edge. No vo väčšom meste, kde je veľa zápch, udalostí, objektov na mape, atd. sa môže stať, že nebude stíhať zobraziť všetko čo by malo. To však nemá vplyv na samotné bezproblémové navigovanie.

Aké rôzne nálady existujú v klientovi?

  • Štandartné: slnečnica, zombie, mňau, haf, usmievavý/á, pohodový/á, nahnevaný/á, šťastný/á, zamilovaný/á, kľudný/á, smutný/á, unavený/á, rýchly/a, káčer, kačica, profík/čka, sarkastický/á, plachý/á, chorý/á, nindža, od verzie 3.8.0.0 pridané dúhový/á
  • Historické (už sa nepoužívajú): zlatý, strieborný, bronzový wazer, mega-editor, mega-driver, mega-reporter
  • Editorské: robot, 8-bit, t-rex
  • Zamestnanci waze: svätožiara/aura
  • Nováčik: dudlík (do 160 km)
  • Speciálne: purple monster

Ako je to s pridávaním fotiek miest kam cestujem? Prvý deň čo to išlo, som pridával úplne všetko a potom mi to už nejde :( Napíše mi "Nemôžete upraviť miesto, lebo ste boli označený ostatnými Wazermi. Ak sa domnievate že neoprávnene, kontaktujte waze.com/sk/support. Vedome som nepredpokladal, že by som urobil niečo zlé, ale asi hej... Za čo som bol vlastne označený, a na ako dlho?

Existuje akýsi automatický mechanizmus, ktorý na základe nejakého počtu zamietnutých miest, zablokuje užívateľovi možnosť zadávať ďalšie miesta... obdobne má vraj fungovať ak má daný užívateľ dostatočný počet akceptnutých miest - ďalšie už nepodliehajú schváleniu. Support ťa vie odblokovať.

U hranic se někdy zobrazuje špatná cena paliva (např. ve stovkách u maďarských hranic). Oprava ceny nefunguje.

Benzínky pri hraniciach sú všeobecný problém, nemá s tým nič ani krajina nastavená v popise landmarku. Momentálne na to nemáme ani workaround. Problém je ohlásený na opravu.

Lesné cesty netreba prehryzávať?

Nie.

Koľko krát treba prehrýzť nove cesty? Stačí keď novovytvorenú cestu ktorú som ja vytvoril prehryziem sám, či musia viacerí wazeri?

Skúsenosť vraví, že raz nestači pre potvrdenie. Zdá sa mi že 3x. Môžes to 3x spraviť aj sám a mal by si dostať 3x body.

Nezobrazují se mi koleje - vlakové přejezdy přes silnici.

Jedna verzia klienta to dokázala zobraziť (tuším 3.8.1.) ale hneď v ďalšej to zakázali. Dá sa to ale ručne upraviť editovaním zobrazovacích schém podľa [9] a bude to zas fungovat.

V listopadu 2015 byly zveřejněny verze Waze, které zobrazují železnice.

Neviete kde zašili súbor preferences vo verzii 3.8?

  • v 3.8.0.0+ je to root/data/data/com.waze/preferences - potrebuješ rootnutý telefón
  • v 3.7.8.0 je to v sd_card/waze/preferences - ale tam sa ten súbor prepisuje pri každom spustení waze (aspoň podľa mojich pozorovaní), takže aj keď spravíš zmenu, nezostane uložená po spustení waze
  • v 3.7.7.0- je to tiež sd_card/waze/preferences - nepotrebuješ root a po uložení to aj zostane uložené.

Jaká je podmínka pro dotaz Waze o zpomalení?

Presne nevieme ale vplyvajú na to tieto atribúty, ktoré je potrebné si nejak pospájať:

  • Traffic Detection.Feature enabled: yes
  • Traffic Detection.Max times per session: 2
  • Traffic Detection.Number of seconds to ask: 30
  • Traffic Detection.Min segment length: 150
  • Traffic Detection.Speed: 15
  • Traffic Detection.Max Road type: 3
  • Traffic Detection.Min time between: 180

Hlásenia (UR)

UR je User Report, tj. zpráva hlášená uživatelem?

Ano. Zoznam pouzivanych skratiek.

Keď niekto zadá napr. hliadku na ceste, ako dlho sa bude upozornenie zobrazovať?

Kedysi to bolo 15 minut, od 03/2014 to je predlzene na 30 minut. Kazdy palec hore to predlzi o dalsich 30 minut.

Pokial pocas cesty narazim na nejaky problem, je v poriadku, ze si tam zapichnem UR, aby som nezabudol kde a aka chyba bola?

Rozhodne ano, je to v poriadku. A pokial to neopravis sam, spravi to nejaky iny editor.

Ked dam vsetky hlasenia, ukaze mi aj Varsavu, Budapest ci Moskvu. Okruh udalosti mam nastaveny na 25km. Preco?

Je to chyba na strane Waze a nie na tvojej.

Máme pravidla pro řešení UR?

Ak je zjavne v com spociva nahlasena chyba a na zaklade dostupnych informacii (poznas miesto, streetview a pod.) sa z tou chybou stotoznis, opravis ju a zatvoris ako vyriesene. No este predtym mozes napisat do UR spravu o tom, ze si to opravil a v aplikacii sa to prejavi o niekolko dni.

  • Ak nie je zjavne v com je chyba, tak sa spytaj. Mozno sa prida aj iny editor s napadom. Ak odpoved nepride do tyzdna, tak to zatvor ako “Not identified”.
  • Ak si myslis, ze tam chyba nie je, tak napis vysvetlenie do spravy. Idealne daj tomu tyzden, ci sa niekto iny neozve, ze tam nejaku chybu vidi. Pokial nikto nic, tak zavri.

Ako mozem zrusit stare a neaktualne hlasenie od “czech”? Kolko palcov musi dostat aby zmizlo?

”Czech” boli hlasenia z egaraz. Chvilu fungovalo na stare hlasenie dat palec hore a hlasenie zmizlo, no nie na hlasenia z “czech”. Tieto hlasenia boli uz vypnute a vymazane supportom. Standardna doba trvania hlasenia je 30 minut (platne od 03/2014).

Je moznost editovat ceny PHM aj inak ako z klienta?

Nie, je to mozne iba z klienta pokial si v dostatocnej blizkosti cerpacej stanice.

V nahlasenej chybe sa uzivatel stazuje na nespravne/zbytocne navigovanie (napriklad cez bocne ulice). Ako tento problem riesit?

Problemom moze byt chyba v mape (potrebne skontrolovat v editore), najdena lepsia/rychlejsia cesta, neznama chyba vo Waze.

Ako viem vyhladat problemy na mape (MP alebo UR)?

V editore je potrebne zapnut vrstvu “Update requests”, resp. “Map problems”. UR je vidiet iba v tvojej EA, MP aj mimo tvojej EA.
Problemy, ktore nenahlasili uzivatelia dokaze zobrazit script WME Validátor. Na spravne pouzivanie Validatora je potrebne poznat pravidla pre konkretnu krajinu, kedze nie kazda chyba vo Validatore je vzdy chybou.

Maju automaticky nahlasene chyby nejaku moznost pomoci? U nahlasenych uzivatelom, je mozne sa ho spytat v diskusii k tejto chybe.

Automat neodpovie/nepomoze.

Ked napisem komentar do diskusie k nahlasenemu problemu, a problem oznacim ako opraveny alebo neidentifikovany a hned ulozim, dostane sa ta sprava k uzivatelovi co ju nahlasil? Alebo je potrebne chvilu cakat aby ju najprv dostal a potom ulozit?

Všechno co napíšeš do komentare (at uz z klienta nebo v editoru) odejde po odkliknuti vsem kdo dane UR sleduji/založili/prispeli do nej ... to same jim prijde jak do klienta, tak i do jejich mailu. Zavírat lze tak rychle jak to umíš naklikat ;)

Vsimol som si, ze mi waze moje hlasenia oznacuje ako od anonym. Som prihlaseny, neviditelnost vypnuta, sparovane s FB.

Ak zadas hlásenie príliš skoro (do minúty - dvoch) od zapnutia aplikacie, tak sa zobrazí ako anonym.

Pred tyzdnom som poslal UR cez klienta. Doteraz sa to neobjavilo v editore alebo to niekto zmazal bez upravy. Zistim to nejako? Dojde mi nejaka sprava ak to niekto zmaze ci fixne?

Niekedy sa ojedinele stane, ze dana jazda sa do systemu nezaznamena a ani UR, ktore bolo pocas jazdy zadane. Ak by sa UR zobrazilo v editore, tak ti pri zatvoreni pride sprava do aplikacie aj email.

Dnes ma Waze upozornilo na policajtov a aj tam boli. Da sa niekde nastavit, nech ta hlasova notifikacia ide skor?

Predpokladajme ze hlasenie bolo na spravnom mieste (nie o par desiatok metrov dalej). Standardne ta upozorni cca 500m pred na uliciach, asi 1km na Highways, a asi 2km na Freeways (tie ale v SR a CR v mape nemame). Z klienta sa to priamo nastavit neda, no do verzie 3.7.7.0 bolo mozne upravovat subor preferences a tam to je polozka "Alerts.Police Alert Distace: 600"

Staci, ked da hlasenie 1 clovek a uz sa objavi hned na mape?

Ano. Spravidla do 10 sekund.

Když nahlásím událost v protisměru na dálnici, vyskočí uživateli, co tam bude projíždět, varování nebo to Waze ještě neumí? Dálnice je rozdělena na dvě jednosměrky, tak kam dá hlášení?

Hlasenie bohuzial nehodi do protismerneho pruhu. Uzivatelia budu tu hlasku iba vidiet ale nebude na nu upozornovat (nevyskoci ziadne okno ani hlasove upozornenie).

Jak je to s hlášením kolon a s úseky se sníženou rychlostí průjezdu, co se zobrazují v mapě?
Jaké rychlosti uvažuje Waze po nahlášení: kolona střední / velká / ucpáno? A jak to porovnává s daty, co má o rychlosti pohybu mobilů? Změní se rychlost v daném úseku, nebo nějakou vzdálenost před/za místem hlášení? Tj. mám hlásit na místě, kde kolona začíná (kde jsem se zastavil)?

Kolony hlas na začátku. Když je dlouhá, klidně i na dalších místech v koloně. Ve Waze je omezen počet hlášek za nějaké časové období.
To, že se ti to zobrazí kolona po nahlášení ještě není informace pro ostatní. Jen si system vezme k CPU ha, tady se něco děje, dáme si bacha a čekáme na potvrzeni od dalšího wazera. Na segmentech je nějaká průměrná historická informace o rychlosti všech uživatelů za nějaké období. Pokud nastane výrazná odchylka tvé rychlosti oproti tomu průměru na segmentu, systém hlásí zpomaleni v provozu.

Zapchy/nehody hlasia aj v radiu. Mozem waze odinstalovat?

Kazdy si vo waze najde nieco ine, ja z osobnych skusenosti viem, ze radio nie je ani zdaleka tak presne ako waze (radio slovensko je na tom najlepsie ale aj to len preto ze vyuzivaju informacie z waze). ja si momentalne bez waze nedokazem predstavit jazdu, zvykol som si pozerat sa pred seba par km a byt pripraveny na to co ma caka a kde vlastne ta zapcha skutocne zacina.

Priatelia a kontakty

Ako casto sa obnovuje poloha inych wazerov?

Je to zhruba raz za 5-10 minut (ale aj viac) s tym, ze informacia samotna je v momente zobrazenia stara niekolko minut. Napriklad seba som raz nasiel na mape tam kde som bol pred hodinou. Ochrana sukromia a tiez setrenie prenesenych kilobajtov.

Vidím priateľov z FB, ktorí sú online, ale nevidím ich na mape. Testoval som to s kamarátom, ale nevidel som ho. Je nejaká možnosť ako rýchlo nájdem priateľa na mape?

Kvoli ochrane sukromia nie takto napriamo. Mozno v buducnosti bude fungovat tlacidlo "Vyziadaj polohu". To co je vidiet, je náhodný výber iných užívateľov, aj to niekoľko minút starých pozícií.

Kdysi se ve Waze daly vytvářet skupiny pro jiste geograficke oblasti ci komunity lidi. Byly skupiny zrušeny nebo jsou skryté?

Tato funkce je už docela dlouho zrušena.

Kde sa z aplikacie stratili "Skupiny"? Je tam len polozka "Tim" a tam nic neviem pridat ani tam nic nemam

Pocas Majstrovstiev sveta vo futbale (a vydani verzie 3.8.0.0) to prekopali a zmenili zo Skupin na Timy. Teraz je uz po MS, lopty sa nezbieraju, no v menu timy zostali. Mozno to na nieco vyuziju v blizkej buducnosti.

Body

Body sa mi neaktualizuju, hoci som najazdil x kilometrov alebo mam Waze uz y tyzdnov.

Treba cakat. Historia Waze nas naucila ze vzdy boli body pricitane, len bolo treba pockat. V extremnych pripadoch aj mesiac.

Nasbíral jsem pár bodů, ale zatím mám v mé waze stále 0. Aktualizuje se to někdy?

Body jako novému uživateli naskočí asi až po 3-5 dnech, no naneštěstí zrovna je výpadek připisování bodů, tak to bude na delší lokte. To ale neznamená, že by jsi o něco přišel. Vše se připočítá později.

Už týden se mi neaktualizoval počet editací?

Zaseklo se to všem. Po drobných úpravách systému se to vše dopočítá. O nic nepřijdeš. ;)

Kdy se aktualizují načtené body v aplikaci v telefonu? Vidím rozdílný stav v počtu bodů mezi webem telefonem. Pořadí celosvětově mám stejné. Lze udělat v aplikaci v telefonu refresh?

V klientovi sa refresh spravit neda. Na webových stránkach sa aktualizuje spravidla raz za deň okolo ôsmej hodine a v telefóne raz za deň okolo desiatej hodine.

Dojde po opatovnom pripojeni k internetu k zapocitaniu bodov za kilometre, ktore boli prejdene “offline”?

Teoreticky by to malo tak fungovat, no realita je bohuzial ina. Ziadne body za “offline” kilometre sa nezapocitaju.

Dostavaju sa body aj za like cudzich hlaseni? Pripadne ked niekto da like na moje hlasenie za to su tiez body?

Ne, ono by se potom mohlo stát to, že bude někdo hlava nehlava potvrzovat a prodlužovat události jen tak kvůli bodům. To je kontraproduktivní. Hlášení události je za 6 bodů, ale také je to omezeno počtem hlášek za určitou krátkou dobu.

Daju sa ulozene body v Google Earth nejakym sposobom nahodit do waze, ked uz to ma pod palcom google?

Nie. Ale existuje tusim jeden program, support program, ktory ked otvoris v mobile google maps, tuknes na bod, tak ten bod ti prenesie do waze.

Editácia mapy

Cesty

Vsimol som si, ze niektore 4x4 cesty su vjazdy aj vyjazdy cervene sipky. Ako sa spravne povoluju oznacenia na tychto polnych cestach? Ja davam vsade zelene sipky (nie su tam znacky zakaz vjazdu)

Cervene sipky patria tam, kde je zakaz vjazdu. pripadne sa pouzili historicky na mieste, kde bol problem a posielalo to po polnej ceste (lebo tadial to bolo ovela kratsie ako po normalnej ceste). inak k polnym cestam - vela ludi to tu kresli proste podla satelitnej snimky, no ked nabehne nova verzia snimok tak tam uz ta polna cesta nie je.... mali by sa kreslit iba trvale cesty a nie cesty zavisle od tej-ktorej polnohospodarskej sezony.

V editore map som doplnil pár ciest. V mojom profile na webe sú stále červené. No v mobile ich stále nemám. Už je to cca 2 týždne od doplnenia. Musí to niekto schváliť?

Schvalovat ich nikto nemusi ale nove cesty bez zadania mesta a ulice (moze byt aj no city, no street) nebudu zobrazene v klientovi.

Na cestách narážím na staré cesty, které nejsou připojené. Co s tím?: 1) ověřit, popsat, připojit 2) nechat tak 3) smazat, bo se tu nejezdí 4) jiná.

Jednoznačně varianta 1. Ideál je editovat kdekoli tak, aby tam po tobě nikdo nemusel nic dodělávat (občas to nemusí být snadné, a občas je to bez znalosti místa nemožné). Pokud možno prosím nic nemazat, spolu se smazaným segmentem se smažou i historická data o průjezdech a o rychlostech těch průjezdů. Takže mazat opravdu jenom nesmysly, nebo "ustřelené válcování" podél reálné cesty atp.

Dnes som uvidel v klientovi cerveny kusok cesty, v editore je ale vsetko ok. Co to je?

Klient pouziva nakesovane udaje s chybou este pred tym ako bola opravena v editore. Je potrebne aktualizovat mapu v klientovi.

Viackrat sa mi stalo ze som narazil na posunute cesty oproti podkladu. Ako sa mam zachovat?

Presnejsie sa jedna o posunute podklady oproti cestam. V CR by mali byt podklady v poriadku. No SR ma vela oblasti, kde su podklady posunute. Vtedy je potrebne si zapnut v editore GPS stopy a podla nich je potrebne posudit aky je posun snimkov. Pomocou skriptu Aerial Shifter je mozne nastavit posunutie snimkov tak, aby GPS stopy sedeli s podkladom a AZ POTOM editovat.

Co znamena upravit geometriu? Su to uhly medzi cestami?

Pod “upravit geometriu” rozumieme upravu tvaru segmentu, pripadne upravenie poctu geometrickych bodov na segmente. Zmenu uhlov medzi cestami popisujeme skor ako “zmenu hlasok” alebo opravu krizovatky.

V obci odkiaľ pochádzam su nakreslené aj ulice uprostred priemyselného areálu poľnohospodárskeho družstva. Môžem takéto ulice meniť na súkromné prípadne obslužné cesty?

Ano mozes. Na taketo objekty su vhodne sukromne cesty (Private road). Obsluzne cesty (Service road) boli zrusene 28.10.2014 a vsetky boli prekonvertovane na Street.

Otázka na "Výšku" segmentov. Ma nejaky vplyv na routing? Je potrebne ju menit pri kazdom mimourovnovom krizeni ciest?

Nema vliv ani na routing ani na zobrazení mapy na klientovi (zatím), takže se o to nikdo moc nezajímá.

Základní dvě pravidla:

  • záporná čísla mají mít jen tunely
  • nepřidávají se další napojení segmentu, t.j. výšku != 0 při mimoúrovňovém křížení má celý segment bez ohledu na to jak je dlouhý, nedělají se jen zvednutí v místě mostu. V live mapě už se výška zobrazuje a je předpoklad, že až se to dostane do klienta, tak se budou výšky cíleně kontrolovat a opravovat.

Má nějaký význam pro výslednou navigaci, když má segment při normálním úrovňovém křížení jinou výšku?

Nikdy jsme nezjistili, zda je to chyba nebo ne. Uvidíš asi obě varianty. Správně by asi mělo být, aby byli úrovně segmentů přes sebe různé. Občas se dříve stávalo, že tě navigace poslala kolmo z dálnice na vedlejší cestu, přestože segmenty nebyly připojeny a úroveň byla stejná.

Při zobrazení mapy barevné schéma "ÚPRAVA MAP" vidím některé ulice zeleně tečkované. Co to znamená?

To není jen v jednom schématu. Uvidíš to ve všech. Jde o "nově" zakreslené segmenty. Tyto segmenty musí uživatelé potvrdit, projet přes ně. Přes každý segment se musí projet 3x než se potvrdí.

Dají se v EDIT mapě barevně zvýraznit segmenty, které ještě nejsou potvrzeny projetím? Případně jako výstup z validátoru?

Netuším, ale nikdy jsem takovou funkci neviděl a neslyšel jsem o tom. Nejspíš ta informace v editoru vůbec nebude.

Co je "Service Road"? Je to "Obslužná komunikace"? Mám totiž českej editor a nejsem si až tak jist.

Ano. A jazyk si můžeš měnit - v pravém horním rohu. Poznamka: Service road uz nepouzivame, nakolko bude spojena so Street. EDIT: Tento typ segmentu již neexistuje.

EDIT: Service road boli zrusene 28.10.2014 a spojene so Street.

Když v editoru není možnost nastavit max. rychlost, a učí se to samo. Pak se může stát že pár lidí projede úsekem kde je limit 20/obytná zona apod. mnohem rychleji. Pak waze tam naviguje protože správně uzná že je to rychlejší cesta. Tak si říkám že by se hodilo mít možnost na úsek nastavit max. rychlost a waze by případné rychlejší projezdy do statistik počítalo jen jako tu max. rychlost.

Ano, mozne to je a dokonca viem o takych usekoch ciest kde je naozaj zaznamenana vyssia priemerna rychlost ako MPR. Mohlo sa ale stat aj to ze tadial zatial preslo malo wazerov a teda realnu malu rychlost waze este neodsledovalo a pouzilo defaultnu. Taketo useky, spravidla v mestach, je potom potrebne riesit individualne zvysenim penalizacie segmentov.

Zabýval se někdo jak aspoň trochu systematicky ošetřit větší počet instalovaných retardéru?

V podstate waze potrebuje dostatok dat aby system zistil, ze nejaka trasa je pomalsia (napr. kvoli retarderom) ked bude mat dostatok dat, tak to moze skoncit dvomi sposobmi:

  1. aj napriek pomalej jazde a retarderom bude trasa 1 stale rychlejsia
  2. na zaklade dat vyhodnoti ako najlepsiu trasu 2 a tu bude v buducnosti ponukat ako prvu alternativu

Jaký je rozdíl mezi segmentem pěší zóna a stezka pro chodce?

Ak je uzky, tak chodnik, ak je to siroka promenada, tak pesia zona. Je to na rozhodnuti editora. Viac treba davat bacha na spravne nastavenie sipok odboceni (vjazd ma byt zakazany, vyjazd povoleny).

Mají chodníky, když je vše OK, být podsvícené ve VALIDATORU žlutě?

Ano, pokial pouzivas standardnu verziu Validatora. Iba je potrebne skontrolovat cervene sipky na vjazd, zelene na vyjazd a ignorovat. Pokial pouzivas Lokalizaciu Validatora pre CZ alebo SK, tak svietit nemaju.

Nebylo by praktické neprůjezdní segmenty (např. chodník) přepnout na SMĚR "NEZNÁMY"? Jsou v editoru a myslím i v LIVE MAPĚ, rozeznatelné na dálku. V klientu je chodník tenká linka, ale pěší zóna má grafiku klasické cesty a pokud nebude mít zadaný směr budou na ní i v klientu červené křížky.

Jedine z estetickeho hladiska, no co sa tyka funkcnosti mapy, nema to ziadny vplyv.

Ako nahlásiť úzavierku? Waze po kliknutí na úzavierka ponúkal možnosť: Kliknite na šípku, ale keď som klikol na šípku alebo hocikde inde, tak som uzávierku nenahlásil, nereagovalo to.

Z klienta to nefunguje. Uzávierky z klienta sú žiaľ nedotiahnutý nepodarok a vyžaduje to koordinované úsilie viacerých wazerov, aby nejaká odbočka skutočne zamkla aj pre ostatných. Cesta, na ktorej už si, sa zamknúť nedá. Uzavírky zapište jako požadavek do "CZ: Žádosti o úpravu cest v ČR" alebo “SK: Žiadosti o úpravu ciest na Slovensku”[10] s co nejpřesnějším popisem času od do, silnice odkud kam a směru. Bude to pak zaneseno do mapy. Vhodné je zanechat na místě také report (UR).

EDIT: nove vlakno pre CR: [11]

Preco sa pouzivaju cele nazvy ulic ako napr. SLOVENSKEHO NARODNEHO POVSTANIA a nie skratky SNP?

Zatiaľ platí, ze používame oficiálne názvy ulíc, no v tejto oblasti by sme mohli vymyslieť nejaké pravidlo pre používanie skratiek. Podmienkou by malo byť, ze bude platné pre všetky dlhé názvy, čo môže byť trošku náročnejšie pri tvorbe pravidla. Viac: Skracovanie dlhých názvov ulíc.

Upravil jsem ulice v Plzni, šlo o ulici železniční. Ale v Mapách žádná změna.

Pokud upravíš něco v editoru, musí se čekat ještě na aktualizaci map na serverech. To může trvat 1 den nebo i týden. Kdy se to stalo zjistíš tady [12] , my jsme server INTL.

Pokud jsem zadal uzavírku z klienta, tak zmizela, když jsem koukal na mapu některé upozornění tam byla i několik dní, moje zmizelo, přitom je stále aktuální.

Uzavírky v klientovi je funkce jak bych to řekl, ne moc povedená. Doporučuji podat žádost do fora. Kolegové L5+ zadají uzavírku v editoru.

Jaký je důvod, výhody a nevýhody řešení zákresu pomocí samostatných jednosměrných segmentu u: 1. dvouproudových a čtyřproudových cest s plnou oddělovací čarou, 2. dvouproudových a čtyřproudových cest s úzkým oddělovacím pruhem, 3. dvouproudových a čtyřproudových cest s širokým oddělovacím pruhem, případně vloženým kolejištěm MHD

Historicky u nas vzniklo kopec splitnutych ciest... v staruckom editore bol totiz bolo mozne rozdelit segment na dva jednosmerne jednym klikom, tak to editori hojne vyuzivali...

  1. realne je potrebne splitnut segmenty v momente ked je medzi jednotlivymi smermi siroky pruh (teda tvoje cislo 3) - teda na zoom=6 je vidno medzi sipkami gps stop pre jednotlive smery viditelna medzera. zaroven povedzme vtedy ked by si potreboval v jednom smere rozlisit hlaskou drzanie sa v jazdnych pruhoch (toto na obojsmernom segmente nedosiahnes)
  2. dalsie pravidlo, ktore sa v takejto situacii uplatnuje vsak je "ked to funguje spravne, tak na to nesahaj" - takze ak je to niekde splitnute a podla bodu 1 by nemalo, tak to aj tak netreba menit, pokial tam nie su nejake problemy s routingom
  3. ja osobne som zrusil viacere splitnute cesty v TT a rozmyslal som aj nad zrusenim vsetkych, ktore nemaju sirsi pas, no nakoniec som cesty 2+2 nechal splitnute... (aj kvoli prikladu, co som uviedol v bode 1)
  4. ja osobne by som sa k teme un-splitovania splitnutych ciest rad vratil v buducnosti, nakolko si tiez myslim, ze je lepsie pouzivat obojsmerne segmenty, no toto by som riesil az ked bude mapa v naozaj dobrom stave (teda ze budu vsetky mesta v stave ako je teraz Trnava, mozno s vynimkou cisel domov). dovtedy mame dost inej roboty ako sa hrat s unsplitom. samotny unsplit si vyzaduje skuseneho a pozorneho editora, inak nam pozabudane sipky alebo jednosmerne segmenty, rozhasia routing...

Křižovatky

Co na mape sposobuje ze navigacia hlasi “drzte sa vpravo” a kedy hlasi “odbocte vpravo”?

Zalezi to od uhla napojenia tej ktorej cesty.

Rozhoduje uhol napojenia ciest?

Ano, vzdy. Uhol napojenia rozhoduje o hlaske OVP/L alebo DSVP/L.

Ked je odbocka pripojena pod velmi malym uhlom, je potrebne to nejak upravovat alebo ponechat ostry uhol podla satelitneho podkladu?

Je potrebne sa zamysliet, aku hlasku chceme na danej krizovatke dostat, a podla toho je potrebne upravit uhol napojenia. Viac info na fore alebo vo wiki.

Neexistuje nejaká pomôcka pri tvorbe križovatiek, aby hneď editor vedel, aký uhol križovatka zviera a teda aký hlasový povel tam bude navigácia dávať?

Existuje skriptik Junction Angles [13], ten ti povie aky uhol cesty zvieraju, no nepovie ti aka tam je hlaska, na nu totiz vplyva viacero dalsich faktorov. [14]

Kedy kreslit trojuholnikove krizovatky ako trojuholik a nie ako T a ako je potrebne nastavit sipky?

Ak nie je pri zoome=6 viditelna medzera medzi gps stopami pre oba smery, tak vo vela pripadoch bude stacit jednoduche T. V pripade trojuholnikovej krizovatky nastavujeme vnutorne sipky cervene, aj ak to dopravne znacenie nezakazuje, pokial sa tam vyslovene neodbocuje v praxi. Treba sa snazit uvedomit si hlasky - najjednoduchsie to vyriesi obycajne T. Nebudes musiet bojovat so zdvojenymi drzte sa/odbocte v P/L... tiez netreba opominat vcasnost hlasiek.

Proč je na segmentu žlutá šipka na odbočení? Tohle křížení tam těch žlutých má víc.

Je tam restrikce na odbočení. Klikni na ten segment, najeď na žlutou šipku myší, ukážou se "kolečko hodiny" a klikni na to. Otevře se okno.

Pozeral som nakreslenu tuto [15] krizovatku. Kto mi vysvetli za akym ucelom je tak zvlasne nekresleny stred krizovatky spojeny s elektrickovymi kolajami?

Křižovatka s kolejemi spojená není. Co se týká toho "Renaultu" uprostřed, je to kvůli tomu, aby se v Račianské od severu nešlo otočit, ale odbočit vlevo ano. O jihu se nedá ani odbočit.

Připojený úsekový prvek => silnice, má pří připojení hlavní šipky ( rovně, doprava, doleva, červenou nebo zelenou podle funkčnosti) a šipku zpět (U-turn). Při připojeném prvku je šipka zpět červená, chápu. Ale na cestě bez ukončení (slepá) je většinou, šipka otočení také červená, to nechápu. Proc?

Je to prevencia voci chybe vo Waze, kedy sa moze stat, ze Waze pri pocitani trasy potencialne moze brat do uvahy aj trasu cez slepu ulicu kde sa na konci da otocit (lebo tam je povoleny u-turn). Aby sme tomu urcite predisli, NECHAVAME NA KONCI SLEPEJ ULICE CERVENY U-turn. Zatial jedinou nevyhodou cerveneho U-turn je nemoznost navigovania do tejto slepej ulice ako “Prechodny bod”, kedze tu sa waze nevie/nesmie na konci otocit a pokracovat dalej.

EDIT: od nasadenia novej verzie editora 06/2014 sa na konci slepej ulice U-turn sipky uz nezobrazuju.

Ako sa hladaju revcony? Ako sa opravuju?

Script Toolbox ich zobrazuje ako fialove/ruzove vykricniky, WME Color Highlight oznaci cely segment na fialovo/ruzovo. Standardne ich vidia az L3+, no vo vlakne je upravena verzia WME Color Highlight, tak aby revcony ukazoval uz od L1. Revcony sa opravuju kliknutim na krizovatku, stlacenim Q (zakazat odbocenia) a W (povolit vsetky). Potom upravit sipky podla reality.

Vsimol som si ze sa v aplikacii zobrazuju dve rozne ikony pre kruhovy objazd. Niekedy je tam “pouzite x-ty vyjazd” a inokedy “pokracujte rovno/odbocte vlavo/odbocte vpravo”.

Waze rozlisuje dva druhy kruhovych objazdov. “Normalny” je taky, ktory ma max 4 vetvy a su napojene pod +- pravym uhlom (+-15°). Vtedy sa pouziva OVL/OVP/rovno. X-ty vyjazd sa pouzije pri vsetkych ostatnych kruhacoch. Viac info na Kruhové objazdy.

Validator pinda na vsetky chodniky pripojene k ceste. Ako to riesite? Zmazat vsetky chodniky, alebo ich odpojit?

NEODPAJAT.Nastavit cervene sipky na vjazd, zelene na vyjazd a ignorovat. V idealnom pripade nekreslit chodnik, pokial to nie je potrebne. Existuje minimalne 1 dobry dovod, preco ma byt chodnik pripojeny k ceste. Ak sa totiz dam navigovat na presne miesto (v buducnosti povedzme aj Waze cislo domu) a cielove miesto bude vchod do baraku ku ktoremu vedie iba chodnik, ako ciel navigacie je pouzity junction medzi cestou a chodnikom - teda napr. parkovisko za bytovkou, odkial sa po chodniku prejdem ku vchodu s presnym cislom.

Benzínky

Da sa editovat aky druh PHM je na danej benzinke?

Nie, 4 paliva su rovnake pre vsetky CS v danej krajine. Ked sa spustali CS ako nova ficura vo waze, kazda krajina si zvolila 4 najbeznejsie paliva.

Miesta (Places)

Je nejaka definovana velkost landmarku aby si zjavil v editore?

Presne cislo nevieme, ale je to niekde okolo 40m2.

Do akej miery detailov je potrebne ist pri zakreslovani segmentov a landmarkov?

Co sa tyka poctu geometrickych bodov na segmentoch, je idealne ich pouzivat s mierou. Klient aj tak nedokaze zobrazovat uplne detaily. Ak ich je niekde zbytocne vela, je mozne zredukovat ich pocet drzanim klavesy “D” a prejdenim mysou ponad body, ktore nechcem. Co sa tyka poctu landmarkov, opat s rozumom (nezakreslovat kazdy obchod). Support v buducnosti slubuje aj podporu POI.

U tvorby Landmarku na Wiki doporucuji umistit "stredovy bod" do mist, kde je nejlepsi prijezdova cesta k tomuto Landmarku. V jinych mestech jsem vsak pozoroval, ze tak necini. Delam to spatne?

Ten "stredovy bod" s ktorym je mozne hybat je v editore od 06/2014. Vsetky landmarky zakreslene pred tymto terminom to maju v idealnom strede. Takyto landmark je vhodne upravit.

Ked na ceste zadam nove "Miesto (bod)" nazvem ho xyz dajme tomu, bude mozne sa na tento bod dat navigovat vo waze ked ho napisem? Lebo ked dam v editore do kolonky hladat a napisem ten bod tak ho najde, ale priamo v mobile zatial nic, musi prebehnut upgrade mapy v mobile?

Malo by ho pekne najst aj v live mape aj v klientovi (waze). Ale najlepsie je zadat tomu bodu aj adresu. Samozrejme musi prebehnut update. A stava sa, ze update prebehne, v klientovi je to ok ale live mapa sa moze updatnut neskor.

Je nějaké omezení velikosti landmarku (plocha, počet nodů atp.)?

Jsem na to koukal a asi jsi prekrocil nejakou magickou hranici (nevim ceho) a zavaril matrix, neda se s nim hnout ;) Presne cisla ale netusime.

Vadilo by ak by som zakreslil do mapy ako body zeleznicne zastavky?

Nevadilo. Ako body. Ale je potrebne dodrzovat pravidlá pomenovania miest. Pre CZ pozri Czech/Hromadná doprava.

Prečo každé letisko je "kreslené" inak? Napr Košice (SVK) a Bratislava... a taktiež prečo v BA ale aj v PP je ranvej prekytá landmarkom s rovnakým názvom? napr BTS RWY 04-22

Povedal by som, ze z historickych dovodov, to este nedavno nebolo v klientovi runwaye vidiet, kreslil som ich lebo co ak raz bude ;)

Čísla domov

Upravil som jedno číslo domu v Liptovskom Hrádku na Dr. A. Škarvana 620/16 pred cca mesiacom a stále navigácia ho nevie nájsť. Urobil som nejakú chybu, keď to nejde?

Vyhladavanie cisel s "/" nefunguje ani u nas (SR) (napr. 11/C alebo aj to tvoje). Ostatne cisla v SR funguju. Pre cislovanie vo Waze pouzivame iba cisla orientacne takze to co si tam spravil zmaz, urob tam cislo 16 a uz ti to bude po relevantnom map update fungovat.

Ako by som však mohol zadať to, aby boli na jednej strane ulice čísla za sebou a na druhej strane tiež?

Bohuzial ta nepotesim. Moznost nasilu zadat ine ciselne sekvencie ako popisujes maju iba L3+ editori. Lebo Waze.

Do čísla domu v editoru je doporučené psát obě dvě čísla (např. 299/1) a nebo pouze orientační/popisné?

Na segmentech delame cisla orientacni. Ano nekdy je obtizne rozeznat co je co.

  • 1-3-5 ..2-4-6 jsou čísla orientační a jdou za sebou.
  • 2345- 1789- 324 jsou čísla popisná a jsou na přeskáčku
  • Vyhladavanie funguje v SR od 04/2014 aj v CR (nikdy ale nebolo oficialne oznamene od kedy).

V meste som nahodil jednotlive cisla domov no vyhladavanie podla cisla domu nefunguje. Spravil som nieco zle?

Vsetko je spravene ok, akurat Waze este nevie vyhladavat podla cisla domu. Nahodene cisla sa vsak nestratia. Testuje sa uz search, ktory to dokaze ale este nie je verejne dostupny v klientovi. Kym sa tak stane je mozne pouzivat zalozku Google (pri hladani je dole v klientovi tlacidlo “G”), ktory dokaze vyhladat aj cislo domu, no vyuziva svoju databazu.

EDIT: V SR vyhladavanie cisiel funguje od 04/2014 a v CR funguje tiez ale nikdy to nebolo oficialne oznamene.

Mestá a obce

Ako sa pridávajú obce alebo mesta v SR ? Je potrebne napísať žiadosť ? A komu ?

Pridať novú obec v SR môže ktorýkoľvek L4+ editor. Takže v pohode na fóre do časti "SK: Žiadosti o úpravu ciest na Slovensku" [16] a do žiadosti vložiť permalink na segmenty a požadovaný názov. V podstate stačí pomenovať jeden segment novým názvom a už ho budeš môcť použiť pre ostatné, ktoré potrebuješ.

Pojmenování místních části je to Valašské Meziříčí - Hrachovec nebo, Hrachovec [Valašské Meziříčí] či, jiná varianta. Určitě se kolektivní názor nějak sjednotil.

  • Pravidla pre CR su tu: [17]
  • Pre SR tu: [18]

Potřeboval bych vědět jak zapsat do mapy název obce.

Do mapy nezapíšeš název obce, to nejde. Ty pouze správně pojmenuješ segmenty a za nějaký čas se sám ukáže ten mnohoúhelník s názvem obce.

Oblasti editácie

Chcel by som mať viac možností na editáciu, pretože v mojej oblasti je viac chýb ktoré treba napraviť. No nemám patričné oprávnenie na editáciu mapy. Ako ju získať?

Viac moznosti na editaciu ziskas jazdenim, pripadne po splneni podmienok sa mozes stat Area Managerom. Vyssi editorsky level len poctom editov. Ak potrebujes upravit nieco co je nad tvoj level, napis ziadost na forum.

Túto oblasť nemôžem editovať lebo je zamknutá alebo za to že nemám ani jeden bod? Pobehal som trochu po mape GPS Simulátorom a stále žiadny bod prirátaný :) resp. ako dlho trvá to prirátanie..

Pri novo zalozenom ucte trva aj niekolko dni, kym zacne plnohodnotne fungovat, teda napr. budu servermi reflektovane prejazdene useky a z toho vyplyvajuca Editable Area. Pockaj par dni. Co sa tyka GPS simulatora, tak tam je teoreticky mozne, ze ti nejaku EA za to prideli a mala sanca je, ze aj body, no myslim, ze taketo pouzivanie simulatora je v rozpore s podmienkami vyuzivania Waze a teda ho neodporucam.

Zmizely mi starší projeté trasy a to co jsem projel už minulý týden se mi ne a ne ukázat v mapě. Ony ty projeté trasy, resp. místa která jsem projel před nějakou dobou, můžu editovat jenom po určitou dobu?

Ano, EA ti vyprsi vzdy po 3 mesiacoch od posledneho prejazdu. Co sa tyka zoznamu prejdenych tras tak u mna to vychadza na asi 400 jazd, no len asi poslednych 50 (toto cislo sa lisi a je pravdepodobne zavisle na objeme dat z jednotlivych jazd) z nich si vies aj rozkliknut a pozriet samotnu trasu. Ostatne su len v zozname s datumom a casom.

Dnes som chcel editovat a pozeram, ze oblasti, kde som pred tym editoval mapu, uz editovat nemozem. Je na toto nejake casove obmedzenie? Lebo vela oblasti, ktore mam prejdene mi editovat uz nejdu.

Editable area vydrzi vzdy 3 mesiace od posledneho prejazdu.

V editoru je vrstva "správci oblasti" (Area Manager), najdu prosím někde komu která zahrádka patří? A co jsou jeho práva a povinnosti?

V strede kazdej vyfarbenej oblasti je meno "spravcu", takze musis poriadne odzoomovat a hladat stred. A(rea)M(anager) moze kdekolvek v danej oblasti editovat ale iba max po svoj Level. Povinnosti - "moralna zodpovednost" za kvalitu danej oblasti a hlavne nutnost odvadzat kvalitnu pracu.

Editačné pomôcky

Asi po instalaci jednoho ze třech script (WME Validator, WME Toolbox [loader], WME Color Highlights), mi přestala reagovat klávesa "Q - zakázat všechna odbočení" , "W - povolení" je OK.

Junction Node Fixer. Ukradne 'Q' a robí opravy v blízkom okolí. Ak ten skript nemáš, možno niektorý iný obsahuje jeho funkcionalitu.

Existuje nebo existoval skript na potůčky, říčky, toky a veletoky?

Vyhledáš si [19]. Předtím si nainstaluješ dle prohlížeče Tampermonkey nebo Greatemonkey z obchodu Chrome či FF. Následně nainstaluješ doplněk. Nutno obnovit okno s WME.

Všeobecné

Po akej dobe sa prejavi oprava mapy v klientovi?

Pripadne ako ju aktualizovat?

Opravene miesto sa v klientovi prejavi az ked su aktualizovane stvorce na serveroch. Niekedy to byva kazdy den, niekedy po tyzdni a v extremnych pripadoch to bolo aj 2 mesiace. Aktualny stav sa da skontrolovat na [20], my sme server INTL. Moze sa stat ze klient bude napriek tomu pouzivat este nakesovane udaje, vtedy pomaha dat sa navigovat na ciel v danom okoli a klient si stiahne upravenu mapu.

Existuje nejaka externa aplikacia na upravu map do Waze, aby som to nemusel robit v prehliadaci?

Nie. Jedina moznost je editor v prehliadaci.

Ak tomu správne rozumiem tak si google mapu nastavím správne podľa GPS vrstvy a potom už môžem nakresliť novú cestu alebo upraviť podla google mapy. Ten posun sa nikde nijak neuklada?

Neuklada sa to nikam, to sa posunie len v tvojom pc. Ale posun moze zostat v cache pocitaca, tak pozor ked sa presunies do inej oblasti.

Jak to dopadlo s těma zdrojama ze kterých můžeme čerpat?

  • Můžeme čerpat data (ne mapové podklady) z ŘSD, a to komunikace a jejích polohy a číslo komunikace.
  • Můžeme čerpat data z CUZK. (ne mapové podklady). A to název ulice a čísla popisná a orientační.
  • Můžeme čerpat data z JSDI. (ne mapové podklady). A to uzavírky a události z dopravy.
  • Podkladovou mapu máme v editoru od Googlu a street view je taktéž v editoru.
  • Co lze ještě použít? vlastní oči, tisk.
  • Je přísně zakázáno pod hrozbou kompletně smazané mapy používat Google Maps přímo samostatně v prohlížeči, mapy.cz, OSM, a další zdroje které mají ochranu dat.

Street view je v editoru???

Ano. Pod zoomovacou listou.

Mal by som ziskat po dosiahnuti 1000 editov automaticky L2?

Support pise ze to je automaticky (od zmeny 04/2014). V minulosti to ale nebolo automaticky. Je potrebne napisat na support [21], tu polozit otazku ”change of level map editor”. Najdi “Click here to send us a request to upgrade your editing rank (do not send requests for level 2 - it's automatically updated)” a vypln formular. Rovnaky postup je aj na ziadost pre L3.

V mapě jsou záznamy o průjezdech “Vrstva GPS body”. Chtěl bych vědět, proč jsou různě barevné a jak rychle a jak dlouho jsou na Live mapě vidět.

Roznofarebnost zavisi od azimutu daneho GPS bodu, napr. vsetky smerujuce na sever su rovnakej farby. Tu je to pekne znazornene [22]. "Otázka stáří" je "čím starší tím bledší" :) GPS vrstva sa kedysi (davno) nacitavala spolu s prejdenymi trasami, tj. rano si siel do prace a na druhy den si videl v editore svoju cestu a v GPS vrstve pribudla ekvivalentna seria GPS sipiek. Sudruhom sa ale tento proces uz myslim trochu rozsynchronizoval, takze by som pocital skor s oneskorenim tyzden-mesiac-bulharska_konstanta. Ako dlho vydrzia je "anyone's guess", cize tazko povedat.

Co znamena, ked je po editovani uzol alebo cely segment oranzovy?

Lebo sa ho tyka nejaka tebou spravena zmena (napr. zmena sipky v tom uzle). Po “Save” sfarbenie vacsinou zmizne, no sem tam sa stane, ze zostane oranzove. Netreba si to vsimat, je to drobny bug, ktory okrem vizualneho zobrazenia nema nejake dalsie negativne dopady.

Dole vpravo je push okno chatu. Když se objeví kolega s přilbičkou, tak si můžeme otevřít okno a komunikovat? Nekříží se pak chat více dvojic?

Ano mozete, pokial si otvori okno chatu. Pises to ale vsetkym ktory su tam, ziadny sukromny rozhovor to nedokaze.

V případě, že jsme na obrazovce dva, odpovídá pozice méno wazika poloze mého kurzoru? A když tak stojím bokem nemá s tím kolega nějakou komplikaci, neboli je nutno se odsunout?

Ano ikonka je tam kde je kurzor. Ak niekomu zavadzias tak si vie vypnut “Live Users” vo vrstvach editora a uz ta nebude vidiet.

Je problém, aby dva editoři se pohybovaly v jedné dědině?

Pokial obaja needituju uplne rovnaky segment tak to nevadi.

Nezaradené

Ptal se mě jeden nový editor kdy že může zadávat ceny benzínu. Jak je to? Od kdy se to povolí?

Až bude bez dudlíku.

V samotnom fore mate niektory podpisy. Je to nejako urcene ze kto si tam moze co dat?

Podpisy nejako extra neriesime a ak sa nechas inspirovat uz existujucimi, tak nic nepokazis. Hoci nemame stanovene pravidla, tak do podpisu nepatri reklama a podpis by nemal byt extra velky.

Jak je to s profesionalizací Waze? Je to pouze komunitní záležitost, nebo správci oblastí a techto for a tak jsou full-time zaměstnanci Waze/Google? Hodně mapových úprav vidím od opakujicího se seznamu jmen a každá závada mapy je téměř okamžitě opravena.

Je přibližně cca 100 zaměstnanců sídlící v Izraeli. Ti mapy neupravují, ale vyvíjí aplikaci, funkce, a řeší problémy. Aspoň v ČR a SK jsme si mapy udělali samy nadšenci editoři. Je to práce dobrovolná každého z nás. Jseš první, který nás vlastně chválí za profesionální práci. Děkujeme. :-) Jestli může komunita a dobrovolníci pomoci? Samozřejmě může! Začneš vylepšením okolí které znáš, uděláš důležité místa (landmarky), začneš posílat UR, kde co jsi potkal na cestách špatně, atd... A třeba nám pomůžeš v něčem co znáš ve svém oboru. Někdo programuje, jiný je grafik, další je schopný někde udělat reklamu anebo je právník...