User:Hamilnes/Sandbox View history

 
(152 intermediate revisions by 2 users not shown)
Line 1: Line 1:
Cesty často potrebujú byť uzatvorené z dôvodu plánovaných rekonštrukcií, športových, či spoločenských podujatí, pre nehody alebo prírodné katastrofy.
= Premiestnenie spojovacieho uzla =


==Riadenie plynulosti premávky==
Pri úpravách mapy je niekedy potrebné premiestniť existujúcu hranicu obce alebo hranicu [[Rýchlostné obmedzenia|najvyššej dovolenej rýchlosti]] na nové (výhodnejšie) miesto. Uchopenie spojovacieho uzla (junction) a presunutie na novú pozíciu je jednoduchý úkon, ale nie je to vždy správne riešenie.
Waze používa niekoľko mechanizmov na ochranu pred udalosťami spôsobujúce obmedzenia plynulej premávky. Metódy sú závislé od dôvodu obmedzenia plynulosti.
Prehľad mechanizmov používaných na riadenie plynulosti premávkyː


[[File:Closure arrow in WME.png|61px|right]]
Je potrebné si uvedomiť, že k segmentom ciest, po ktorých už jazdili wazeri, sú pripojené dáta o priemernom čase prejazdu (priemer z historických časov).
[[File:Closure report button in client.png|61px|right]]
*'''Aktuálna uzávierka''' sa používa, keď cesta je dočasne nepoužiteľná, ale nie je potreba inej zmeny (napr. zakázať odbočenie). Tieto sa bezprostredne zobrazujú v [[klientovi]] a v [[Live mape]] ako oznámenia, informujúce užívateľa o aktuálnych uzávierkach a počas svojho času trvania ovplyvňujú časy a smerovanie premávky. Pre svoju bezpečnosť (na ochranu mapy) a viditeľnosť (klient, Live mapa) je toto  preferovaný spôsob uzávierky. Aktuálne uzávierky môžu byť použité niekoľkými spôsobmiː
**Pridanie uzávierky do WME
**Oznámenie významnej dopravnej udalosti cez '''Formulár MTE''' (Major Traffic Event)[https://docs.google.com/a/google.com/forms/d/1R0XIsGkHQmk8Nc0U5DDID1PwMQWqLMwmindiLDFwcjo/viewform].
**Oznámenie lokálnej udalosti cez '''Formulár pre nahlasovanie uzávierok''' [http://www.wazer.sk/nahlasenie-uzavierky/].
**Oznámenie udalosti v [[klientovi]].
[[File:Restriction arrow yellow mouseover.gif|61px|right]]
*'''Čiastočné obmedzenie''' sa používa, keď odbočenie, alebo cesta sú obmedzené na určítý čas, alebo zakázané pre určitý typ vozidiel. Obmedzujú len na určené hodiny, dni v týždni a nepoužívajú sa pri významných udalostiach ani pri lokálnych uzávierkách.
*'''Typové obmedzenie''' - podľa typu cesty, ako ''Súkromná cesta'', ''Cesta na parkovisku'', ''Poľná alebo lesná cesta''.
*'''Odpojenie cesty''' - cestný segment môže byť fyzicky odpojený, ak cesta nie je (už alebo ešte) spôsobilá na prevádzku alebo je zrušená.  


===Aktuálna uzávierka===
== Kedy posunúť a kedy prekresliť ==
Aktuálna uzávierka je úplné obojsmerné prerušenie dopravy na ceste, alebo úplné jednosmerné prerušenie dopravy na ceste jednosmernej pri komunikácii typu diaľnica a rýchlostná cesta. Práce na ceste, kedy je doprava vedená striedavo v jednom pruhu a riadená semafórmi nie sú označované takouto uzávierkou.
Ak editor posunie uzol, spájajúci dva segmenty tak, že jeden segment skráti a druhý predĺži, zmenia sa dĺžky segmentov, ktoré mali uchovaný svoj priemerný čas prejazdu. Priemerný čas prejazdu sa však nezmení. Takáto deformácia (predĺženie) potom môže spôsobiť, že za normálnej premávky obyčajnú rýchlosť server vyhodnotí ako podpriemernú, keďže aktuálna doba prejazdu predĺženým segmentom je zrazu dlhšia. Takto upravený segment zrazu začne vykazovať spomalenie premávky, resp. až zápchu (falošné indikovanie na mieste, kde v skutočnosti žiadne spomalenie nie je).
{{mbox|text = Pre svoju bezpečnosť (na ochranu mapy) a viditeľnosť (klient, Live mapa) je toto  preferovaný spôsob uzávierky}}.
<br />


Pre komunitu editorov sú zdrojom informácií o uzávierkach:
;Posunutie spojovacieho uzla
*UR/PM odoslané z klienta
na novú pozíciu je rýchla a jednoduchá úprava a je vhodné ju použiť v nasledujúcich prípadoch:
*Oznámenia o lokálnych udalostiach
*Oznámenia o významných dopravných udalostiach
*Zoznamy dlhodobých uzávierok (napr: www.zjazdnost.sk [http://www.zjazdnost.sk/situation/list.html] )
Všetky aktuálne uzávierky sa riadia nasledujúcimi všeobecnými princípmi bez ohľadu na spôsob prijatia oznámenia.


Aktuálne uzávierky sa pridávajú do mapy niekoľkými spôsobmi:
*spojenie málo jazdených bočných uličiek
*Hlásenie o uzávierke z klientskej aplikácie Waze.
*spojenie ciest na parkovisku
*Prostredníctvom '''Formulára významných dopravných udalostí''' [https://docs.google.com/a/google.com/forms/d/1R0XIsGkHQmk8Nc0U5DDID1PwMQWqLMwmindiLDFwcjo/viewform].
*spojenie súkromných ciest
*Prostredníctvom '''Formulára pre nahlasovanie uzávierok''' [http://www.wazer.sk/nahlasenie-uzavierky/]. Informácie z formulára sú overené editorom úrovne L4+ a následne zanesené do mapy.
*spojenie lesných a poľných ciest
*Zo zonamu uzávierok tretích strán.
*pri posunutí spojenia o '''menej ako 25% dĺžky kratšieho zo segmentov'''
Ako z uvedeného vyplýva, ak obmedzenie je súčasťou významnej dopravnej udalosti, ktorá má dopad na veľké množstvo ľudí v okolí (napr. významné uzavretie časti diaľnice, mestský maratón, príradná katastrofa), prosím určite toto oznámte prostredníctvom "Formulára významných dopravných udalostí" [https://docs.google.com/a/google.com/forms/d/1R0XIsGkHQmk8Nc0U5DDID1PwMQWqLMwmindiLDFwcjo/viewform].
*zarovnanie ciest (malé zmeny dlhých segmentov).


===Bezpečnosť a viditeľnosť===
;Prekreslenie spojovacieho uzla
Tento spôsob je bezpečnejší oproti iným metódam riadenia dopravy z viacerých dôvodov:
je pracnejšia úprava, ale v konečnom dôsledku je menej deštruktívna na prejazdné časy segmentov ako presunutie uzla. Prekreslenie znamená rozdelenie jedného segmentu v mieste nového spojenia, a následné vymazanie starého uzla, pričom sa dĺžky ako aj časy segmentov proporčne rozdelia resp. sčítavajú.
*Dovoľuje editorom zabezpečiť správne presmerovanie dopravy z predmetných segmentoch, bez ich zmeny, alebo znehodnotenia, bez zmeny typu cesty, pripojenia alebo šípok odbočení.
 
*Ostáva zachovaná história segmentu.
Pri prekreslení postupujte nasledovne:
*Keď je uzávierka odstránená, správna premávka je obnovená bezprostredne, bez potreby čakania na zmenu mapových dlaždíc.
# Na segmente v mieste novej polohy spojenia '''vytvorte nový uzol'''. Viď. [[Rýchla príručka pre editora#Rozdelenie segmentu|vytvorenie uzla]].
*Uzavretá cesta bude naďalej kalkulovaná pri tranzitnej premávke. Ak je detekovaná dostatočná premávka cez uzávierku, uzávierka je dočasne deaktivovaná, do doby až premávka neustane. Preto ak uzávierka je omylom umiestnená na prejazdnom segmente, vodičov to bude ovplyvňovať iba niekoľko minút, pokiaľ nebude detekovaná taká premávka, že uzávierka bude automaticky deaktivovaná.
# '''Vymažte starý uzol''' (pôvodné miesto spojenia) Viď [[Rýchla príručka pre editora#Vymazanie pripojenia|Vymazanie pripojenia]].
*Aktuálna uzávierka je zobrazovaná v [[Live mape]] a v [[klientskej aplikácii]] dostatočne výstražnými ikonami a zvýraznenými segmentmi. Špeciálne ikony sú tiež viditeľné v WME pri zapnutí vrstvy ''Uzávierky''.
 
*Inormácie z formulárov sú overované komunitou editorov.
Prekreslenie je výhodné v nasledujúcich prípadoch:
*pri spojeniach premiestnených o '''viac ako 25% dĺžky kratšieho zo segmentov''',
*zarovnanie ciest (veľké zmeny krátkych segmentov).
 
Pamätajte, že pri prekreslení spojenia je veľmi dôležité skontrolovať [[Rýchla príručka pre editora#Šípky pripojenia|šipky pripojenia]] ({{Key press|Shift+Z}}).
 
Prekresľovanie zložitých križovatiek a kruhových objazdov je potrebné pred zmenou prediskutovať na fóre.
 
Niektoré veľké natiahnutia segmentu nie je možné vo WME uložiť, to je ochrana pred neprimeranou deformáciou.
 
{{mbox|type=important|text=Pred každým presúvaním vykonajte dôsledné [[Zarovnanie podkladovej  mapy|zarovnanie mapy]]!}}


==Pozri tiež==
==Pozri tiež==
*Pridávanie uzávierok do WME - videonávod [https://docs.google.com/presentation/d/1tBb3Cg8Ewu_rx7yuPxGMCTy4FIoAb-Z1CY33ukYFtM8/embed?start=false&loop=false&delayms=30000]  
*Modelový príklad výpočtu rýchlostí pri rôznych spôsoboch premiestnenia hranice obce [//www.waze.com/forum/viewtopic.php?f=275&t=188107&start=20#p1402136].
 
*[[Czech/Navigacni server|Jak funguje navigační server]] [[File:Cz.png]]
<br />
----
<div style="float:left">[[File:ReturnTo.png|30px|Na úvod sprievodcu|link=Slovakia]] [[Slovakia|Na úvod sprievodcu]]</div>
<div style="float:right">[[#top|Na začiatok stránky]] [[File:ReturnTop.png|30px|Na začiatok stránky|link=#top]]</div>

Latest revision as of 15:22, 25 May 2016

Premiestnenie spojovacieho uzla

Pri úpravách mapy je niekedy potrebné premiestniť existujúcu hranicu obce alebo hranicu najvyššej dovolenej rýchlosti na nové (výhodnejšie) miesto. Uchopenie spojovacieho uzla (junction) a presunutie na novú pozíciu je jednoduchý úkon, ale nie je to vždy správne riešenie.

Je potrebné si uvedomiť, že k segmentom ciest, po ktorých už jazdili wazeri, sú pripojené dáta o priemernom čase prejazdu (priemer z historických časov).

Kedy posunúť a kedy prekresliť

Ak editor posunie uzol, spájajúci dva segmenty tak, že jeden segment skráti a druhý predĺži, zmenia sa dĺžky segmentov, ktoré mali uchovaný svoj priemerný čas prejazdu. Priemerný čas prejazdu sa však nezmení. Takáto deformácia (predĺženie) potom môže spôsobiť, že za normálnej premávky obyčajnú rýchlosť server vyhodnotí ako podpriemernú, keďže aktuálna doba prejazdu predĺženým segmentom je zrazu dlhšia. Takto upravený segment zrazu začne vykazovať spomalenie premávky, resp. až zápchu (falošné indikovanie na mieste, kde v skutočnosti žiadne spomalenie nie je).

Posunutie spojovacieho uzla

na novú pozíciu je rýchla a jednoduchá úprava a je vhodné ju použiť v nasledujúcich prípadoch:

  • spojenie málo jazdených bočných uličiek
  • spojenie ciest na parkovisku
  • spojenie súkromných ciest
  • spojenie lesných a poľných ciest
  • pri posunutí spojenia o menej ako 25% dĺžky kratšieho zo segmentov
  • zarovnanie ciest (malé zmeny dlhých segmentov).
Prekreslenie spojovacieho uzla

je pracnejšia úprava, ale v konečnom dôsledku je menej deštruktívna na prejazdné časy segmentov ako presunutie uzla. Prekreslenie znamená rozdelenie jedného segmentu v mieste nového spojenia, a následné vymazanie starého uzla, pričom sa dĺžky ako aj časy segmentov proporčne rozdelia resp. sčítavajú.

Pri prekreslení postupujte nasledovne:

  1. Na segmente v mieste novej polohy spojenia vytvorte nový uzol. Viď. vytvorenie uzla.
  2. Vymažte starý uzol (pôvodné miesto spojenia) Viď Vymazanie pripojenia.

Prekreslenie je výhodné v nasledujúcich prípadoch:

  • pri spojeniach premiestnených o viac ako 25% dĺžky kratšieho zo segmentov,
  • zarovnanie ciest (veľké zmeny krátkych segmentov).

Pamätajte, že pri prekreslení spojenia je veľmi dôležité skontrolovať šipky pripojenia (Shift+Z).

Prekresľovanie zložitých križovatiek a kruhových objazdov je potrebné pred zmenou prediskutovať na fóre.

Niektoré veľké natiahnutia segmentu nie je možné vo WME uložiť, to je ochrana pred neprimeranou deformáciou.

Pred každým presúvaním vykonajte dôsledné zarovnanie mapy!

Pozri tiež