Školení History

Revision as of 20:51, 8 February 2017 by Wottem (talk | contribs) (naimportováno 172 revizí: legacy pages transfer)


Ahoj kolego editore,

vítáme tě a jsme rádi, že ses k nám rozhodl přidat a pomůžeš s tvorbou mapy. Čím více lidí se zapojí, tím více práce se udělá. Místní znalost je přesně to, čím může nováček pomoci i velmi zkušeným editorům.

Pomáháme nováčkům, aby si rychle osvojili základní postupy a pravidla a nedělali chyby. Proto jsme sepsali toto krátké povídání.


Nástroje (scripty)

Editor map WME (Waze Map Editor) funguje ve všech běžných prohlížečích. Než začneš, nastav si editor. Editování nám usnadňují nástroje (skripty/doplňky prohlížeče). Při editování doporučujeme používat níže uvedené webové prohlížeče s nainstalovanými skripty. Napřed nainstaluj do prohlížeče doplněk pro spouštění skriptů:

Firefox.png Firefox: Ico-greasemonkey.pngGreasemonkey
Chrome-icon.png Chrome: Ico-tampermonkey.png Tampermonkey
Opera-icon.png Opera: Ico-tampermonkey-opera.png Tampermonkey β
Edge-icon.png Edge: Ico-tampermonkey.png Tampermonkey
Safari-icon.png Safari: Ico-tampermonkey.png Tampermonkey

Pět základních nástrojů

Určitě si přidej do Greasemonkey/Tampermonkey základní skripty, které používá každý editor:

  1. WME Validátor je nejdůležitější nástroj. Editovat bez něj je jako editovat poslepu. Bez Validátoru vyrobíš na mapě spoustu chyb. Dočasně nefunkční.
  2. Důležitá je Lokalizace Validátoru s českými pravidly, která se instaluje po skriptu WME Validator. Dočasně nefunkční.
  3. WME Toolbox zvýrazňuje další chyby v mapě. Přidává vyznačení segmentů a užitečné editační nástroje.
  4. WME Chat addon vylepšuje a opravuje chat.
  5. WME LiveMap closures označuje segmenty s aktivními uzavírkami jako v Live mapě nebo klientovi, kde je zakázáno editovat.

Po instalaci skriptů je potřeba obnovit (refreshovat) okno webového prohlížeče.

Další nástroje postupně objevíš sám, jak budeš nabírat zkušenosti a číst další zdroje informací.

Základní pravidlo

Při editování dbáme na základní pravidlo. To zní použitelnost, jednoduchost a zachování.

Použitelnost
Mapa musí být použitelná i na malém displeji.
Jednoduchost
Navigace musí poskytovat zřetelné navigační pokyny.
Zachování
Kvůli zachování informací získaných od řidičů nemažeme stávající silnice.

Zdroje informací

V tomto školení se naučíš jen nutné základy. Další znalosti získáš v následujících zdrojích. Nesnaž se rychle přečíst vše, nebo se z toho zblázníš ;-).


Wiki

Teď jsi na Wiki. Stránky doplňujeme a upravujeme po dohodě v naší komunitě. Podívej se třeba na názvosloví používané při editaci.

Fórum

Pro domlouvání, dotazy a aktuální sdělení slouží Česko-slovenské fórum. Součástí fóra jsou FAQ - Všechny informace, které potřebujete vědět, základní informace o Waze, funkce klienta atp.

Další užitečné téma je Waze nováček - otázky, kde se neboj zeptat na cokoli, co se týká Waze. Určitě ti někdo pomůže. Žádná otázka není zbytečná nebo hloupá.

Chat

Nejrychlejší pomoc získáš na chatu WME Chat minimized visible no new.JPG v editoru vpravo dole. Zkušenější editor rád poradí. Zvykem je po přihlášení pozdravit kolegy. Sleduj ikonu chatu, jestli s tebou nechce někdo mluvit. Pokud se změní barva ikony, otevři chat a odepiš.

Více informací o chatu.

Wazík

Možná sis už všiml Wazíka kolegů, jak kolem tebe krouží a snaží se navázat první kontakt.

Wazík

Jestli jsi ještě žádného Wazíka neviděl, zkontroluj v menu vrstev Wme-layers.png zatržení položky Přihlášení uživatelé. Až Wazíka uvidíš, neděs se a neutíkej. Nepřišel tě sežrat ani ničit tvé dílo :-). Podívej se na ikonu chatu, jestli s tebou nechce někdo mluvit.

Kolegové se přišli podívat na nového Wazera

Permalink

Permalink je odkaz na segmenty a místa na mapě. Jde vložit do chatu Ipermalink.png, fóra, e-mailu atd. Po kliknutí na permalink se ukáže oblast mapy s označenými segmenty nebo místy a nastaveným zvětšením a vrstvami.

Podívej se na návod, jak vytvořit permalink.

Levely editorů a zamykáni segmentů

Editoři jsou rozděleni do šesti levelů podle počtu uložených editací a u vyšších levelů (úrovní) i podle kvality práce. Číslo úrovně je vidět v chatu a v informaci o segmentu.

Každý začíná na úrovni L1. Na L2 se pilný nováček může vypracovat do 14 dní.

Zamykání segmentů

Segmenty na mapě je možné zamknout na vybraný level. Zamčený segment a přilehlá křížení může editovat jen editor se stejným nebo vyšším levelem. Zamykáním chráníme mapy před chybami nezkušených editorů obvykle takto:

  • L4 – dálnice a silnice I. třídy
  • L3 – silnice II. třídy
  • L2 – velká města

Co to znamená pro začínajícího editora?

Připojování k uzamčeným segmentům

Začátečník může bez omezení editovat mimo velká města a hlavní tahy. Přitom může vytvořit segment, který je potřeba připojit na zamčený.

Wme-pripojeni-cest.png
Žlutá cesta je zamčená na L3, připojujeme bílou. Chyba: 1 - zdánlivě připojená cesta, 2 - původní cesta zůstala nerozdělená. Po opravě: 3 - připojený nový segment rozdělil stávající cestu, 4 - vznikla křižovatka.
Je špatné nechat segment nepřipojený s tím, že chybu někdo opraví.

Žádosti o připojení k zamčenému segmentu zadáváme ve fóru do sekce CZ: Žádosti o úpravu cest v ČR. Segment někdo rychle připojí. Jak požádat je popsáno na fóru. Zkus požádat přímo na chatu.

Nemazat

Někdy nastane situace, kterou nelze snadno vyřešit. Občas nováčka napadne problém smést ze stolu smazáním segmentu a vytvořením nového. Je to špatný nápad.

Nikdy existující segmenty nemaž. Waze k segmentům ukládá důležité informace (např. jízdní informace hlášené aplikací Waze). Smazáním segmentu systém tyto informace ztratí.

Správné řešení je problém nahlásit ve fóru nebo vyřešit na chatu.

Chyby

Žádný editor nepracuje bez chyb. Naší snahou je chybám předcházet. K tomuto účelu používáme mnoho nástrojů. Hlavním z nich je WME Validator (návod na použití Valdy, řešení chyb) a WME Toolbox.

Velké chyby zobrazí i samotný editor WME. Zvýrazní je rudou barvou segmentu:

Wme-chyby.jpg
Červené segmenty jsou chyby (ne čekání na schválení)

Album vad ukazuje další nesprávné editorské postupy.