Jak działa ta nawigacja, a raczej dlaczego ona nie działa.: Różnice pomiędzy wersjami Wyświetl historię

m (19 wersji)
 
(Brak różnic)

Aktualna wersja na dzień 07:05, 20 cze 2016

Rejestracja dróg to połowa sukcesu. To że widzimy naszą drogę czy też jakieś skrzyżowanie, nie oznacza automatycznie, że nawigacja będzie po tej drodze mogła nas poprowadzić. Bo do poprawnej nawigacji potrzebne są węzły pomiędzy drogami (junction) oraz właściwe ustawienie kierunków, w których z danego skrzyżowania można jechać, a w których nie można (road connectivity).

A więc po kolei, teraz będą już rzeczy, które możecie sprawdzić i zobaczyć w edytorze mapy Cartouche (czyli na Update Map) lub Live Map.

Podświetlanie połączeń

Jeżeli w zakładce Layer zaznaczycie sobie opcję Highlight connectivity, po wybraniu konkretnej drogi, na sąsiednich drogach pojawią Wam się (albo nie) grube kolorowe linie. Zielona oznacza, że z zaznaczonej drogi można wjechać na drogę z zieloną linią, pomarańczowa oznacza, że na naszą zaznaczoną drogę można wjechać z drogi z pomarańczową linią. Tak samo można zaznaczać węzły. Zobaczycie że to proste.

No i teraz sztuka na tym, aby poszczególne odcinki łączyły się ze sobą w kierunku jazdy, tak po kolei klikając odcinki, każdy kolejny powinien być zielony. :)

Dodawanie węzłów

Jeśli na sąsiednich odcinkach nie pokazuje się nic albo przez zaznaczoną drogę przechodzą inne drogi i brak jest węzłów w miejscu skrzyżowań, to znaczy że zaznaczona droga nie jest z nimi połączona. Trzeba więc utworzyć poprawne węzły poprzez Add Junction (najlepiej zaznaczyć od razu Allow All Turn Mode, to nam automatycznie utworzy połączenia między odcinkami). Ewentualnie, jeśli nie macie uprawnień do edycji tej drogi (nie jechaliście nią), to już niezbędne będzie zgłoszenie do area managera, on może to naprawić, bo inaczej nawigacja nie będzie dobrze działała.

Musicie pamiętać, że jako zwykli użytkownicy prawa do edycji przebytych przez siebie dróg nabywacie z pewnym opóźnieniem, większym niż czas na pojawienie się samych dróg w edytorze... Nie będziecie tylko mieli praw do usuwania odcinków (co też da się obejść, ale jest to delikatnie mówiąc żmudne).

Warstwa błędów mapy

Inny sposobem na sprawdzenie, czy przy naszej trasie nie ma jakichś nieprawidłowości jest włączenie w edytorze warstwy Map Problems. Pokaże nam ona różne problemy na mapie, które system Waze automatycznie znalazł podczas skanu swojej bazy danych. Tutaj znajdziecie rozwiązania najczęściej spotykanych błędów na mapie w polskim tłumaczeniu. Pełny wykaz (w oryginale) znajdziecie tutaj:

Archiwum własnych przejazdów

Potencjalne błędy możecie również zlokalizować podczas oglądania swoich przejechanych tras (nie ważne czy z włączoną nawigacją), które z większym lub mniejszym opóźnieniem pojawiają się w archiwum (lewy dolny panel Panelu Sterowania (Dashboard) oraz zakładka Archive w panelu View Panel w edytorze). Zazwyczaj trasa zaznaczona jest zieloną lub żółtą linią, jednakże czasami system znajduje niezgodność naszej rzeczywistej trasy z tym co jest w jego mapach i wtedy pokazuje ostrzeżenie. Będzie to albo linia czerwona albo takie czerwone małe kółko.

Takie oznaczenia często oznaczają tylko tyle, że Wasz telefon zgubił sygnał GPS a systemowi nie podoba się Wasza lokalizacja. Ale warto to sprawdzić, czasami można znaleźć jakiś błąd.

Pamiętajcie, że zarówno w przeglądaniu problemów mapy oraz przeglądaniu tras archiwalnych może Wam się pokazać problem, który już został rozwiązany. Pozostaje Wam więc wtedy sprawdzić czy wszystko jest ok. Jeśli tak to nic więcej nie zrobicie :) Ale pamiętajcie, że jeżeli problem zostanie rozwiązany (w Map Problems), zamknijcie go używając linka Resolve, wtedy nie będzie już nikogo niepotrzebnie straszył. Jeśli zaś nie jesteście pewni czy jest w porządku to zostawcie sprawę area managerowi.

Wyznaczanie trasy na Live Map

Na koniec, do sprawdzania czy Waze potrafi wyznaczyć dłuższą trasę można także użyć Live Map. Ustawia się start i koniec, i patrzy czy system znajdzie sensowną trasę. Zbliżając te dwa punkty można namierzyć mniej więcej, gdzie jest problem. Ale to działa tylko wtedy, jeśli większość trasy jest w porządku.

Niestety wielką wadą tej metody jest to, że działa ona na Mapie Live, więc jest to starsza wersja mapy (to co widzimy w telefonie)... Ostatnie ta różnica czasowa może wynosić około dwóch-trzech dni, a więc jest duże prawdopodobieństwo, że coś co nie działa w Mapie Live już zostało naprawione.